Türkiye’de Paintball Oyunu

Yaklaşık olarak 30 yılık geçmişi ile nispeten daha yeni yeni oluşmaya başlayan genç bir spor dalıdır. Amerikalı bir ormancı tarafından ilk adımları atılan oyun daha sonra ileri görüşlü bir girişimci sayesinde bu noktalara kadar gelmiştir. 1980’li yıllarda iyiden iyiye ticari anlamda kendisini hissettirmeye başlamıştır. Ülkemizde ise son 10 yıllık periyotta oldukça fazla adından söz ettirmeye başlamıştır. Ancak Türkçe kelime karşılığı olarak bir isim bulunamamıştır, konsept gereği Boya Topu diyerek bir çağrışımda bulunmaktadır.

Ne Zaman Spor Olarak Kabul Edildi ?

2006 yılında Türkiye’de bir spor dalı olarak kabul görmüştür. Avcılık ve Atçılık Fedarasyonu bünyesine katılmıştır. Federasyon öncesine kadar paintball severler özel turnuvalara katılmaktaydı, ancak federasyon bünyesine katıldığında ilk iş olarak her turnuva resmi olarak yapılmaya başlanmıştır. Bir diğer deyişle özel turnuvalar son bulmuştu.

Son yıllarda ise oldukça revaçta olan bu spor için oldukça güzel alanlar yapılmıştır. Daha çok ormanlık alanlarda oynanan bu oyun oldukça da keyifli anlara tanıklık etmemizi sağlıyor. Takım oyunu mantığı ile ikili ilişkileri de daha sağlıklı kurmaya yardımcı oluyor.

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde büyük bir kesim tarafından oynanıyor. Sadece gençlerin değil aynı zamanda orta yaş olarak adlandırdığımız kesimde bu oyunu severek oynamakta. Paintball İstanbul için büyük bir olay, her gün binlerce kişi arazilerde rakiplerini ezmek için uğraşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir