18 Adımda İnternet Hızlandırma Taktikleri

İnternet hızlandırmanın bir kaç yöntemi olsa da yapabilecekleriniz tabiki sınırlı internet sağlayıcınızın verdiği değerin üstüne çıkamazsınız konuyu okurken büyük beklentiye kapılmayın bu adımları uyguladığınızda internetiniz bir nebzede olsa hızlanacaktır.

1-) Wifi şifreniz komşularınız veya çevrenizde herhangi birinin eline geçmiş olabilir şifrenizi değiştirmekte fayda olacaktır.
2-) Eski bir modeminiz var ise artık yenileme vakti gelmiş olabilir. Yeni model bir modem almak işinize mutlaka yarayacaktır.
3-) Combofix uygulamasını indirin ve bilgisayarınızı güvenli modda çalıştırın ardından tarama gerçekleştirin. Combofix indirdiğiniz zaman masaüstüne kısayolunu oluşturun. İndirilenler bölümünde bırakırsanız güvenli modda çalıştırdığınızda sistem tarafından otomatik silinebilir. Programı çalıştırdıktan sonra sizi belirli bir süre bekleticek ve ardından notepad içinde notlar gelicek ardından bilgisayarınıız baştan başlatılacak.
4-) Simple Net Speed tarzında internet optimizasyon araçlarını kullanmaya özen gösterin bu tarz programlar internetinizi gerekli ayarlarla optimizasyonunu gerçekliştirir. ( zararı yoktur )
5-) Chrome üzerinden favori siteleri kaldırın. Her chrome başlattığınızda bu favori sitelerde chrome ile başlatılacağı için bu durumda internet hızınızı düşürebilir
6-) Eğer leauge of legends tarzı ping değerli oyunları oynuyorsanız, Pinginizi düşürmeye yarayan WTFast programını kullanmanız bir nebze ihtiyacınızı karşılayabilir.
7-) Bilgisayarınıza zararlı yazılım yüklenmiş olabilir. Sisteminize uygun sistem hızını etkilemeyecek virüs programı kullanmanızda fayda olabilir.
8 -) Modem portlarınızı kontrol etmenizde fayda var eğer buda çözüm olmazsa internet sağlayıcınıza başvurmanız en doğru seçenek olabilir.
9-) Başlat menüsüne girip arama kutusuna msconfig yazalım. Karşımıza gelen ekranda başlat menüsüne girin ve hepsini devre dışı bırakın
10-) Masüstünü derleme toplama zamanı gelmiş olabilir. Masaüstünde önemli dosyalarınız var ise bunları tek bir dosya içinde barındırmaya çalışın
11-) Tarayıcı eklentilerinizi kontrol edin gereksiz kullanmadığınız eklentileri kaldırın. Tarayıcınızı çalıştırdığınızda eklentilerinde tarayıcıyla birlikte çalıştığını unutmayın.
12-) Eğer eski bir modeminiz var ise modemin gece fişini çekebilirsiniz. Eğer eski bir modem kullanıyorsanız kapatmadığınız takdirde ısınma veya sinyal sorunları oluşabilir.
13-) Kablo ile internete bağlanın kablosuza göre çok daha iyi verim alacaksınız eğer imkanınız yok ise modem ile pc arasını yakın tutmaya çalışın.
14-) Windows güncelleştirmelerini asla ihmal etmeyin.
15-) Çoğu bilgisayar kullanıcısı google chrome geçmişini temizlemekle işin bittiğini düşünür fakat durum düşündükleri gibi değil.CCleaner programını kullanarak tam kapsamlı çerez ve kayıt defteri temizliği yapabilirsiniz.
16-) Uzun süredir tarayıcınızı kullanıyorsanız tarayıcının önbelliği büyük ihtimalle oldukça dolu olacaktır. Tarayıcı ayarlarından önbelleği temizleyin.
17-) Dns ayarlarınız değişmiş olabilir eğer ki bir dns adresi kullanmıyor iseniz 8.8.8.8 8.8.4.4 dns adresini kullanmanızı tavsiye ediyoruz
18-) Bilgisayarınıza indirdiğiniz programları kurarken program ile birlikte toolbar kurmuş olabilirsiniz denetim masasından kontrol edin toolbarları kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir