Aselsan Nedir, Teknolojiye Katkıları Nedir?

Güvenlik; insanlık tarihinin ilk zamanlarından beri ortaya çıkan en büyük problemlerden birisi olmuştur. Bu sayede toplu yaşama geçen ve güvenliklerini sağlamak için çeşitli yollar deneyen insanlar, devlet kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Devlet ortaya çıkınca güvenlik problemi; devlet sınırlarının büyüklüğü kadar geniş olmuştur. Her devletin ordusu kurulmuş ve klasik zamanda en fazla sayıda askeri olan devletler, güvenlik problemini en aza indirmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber güvenlik anlayışı da değişmiş ve böylece daha farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Globalleşen dünyanın, ülkeler arasındaki sınırları kaldırmasıyla beraber; artık devletlerin güvenlik stratejileri de değişmeye başlamıştır. Artık ordudaki personel sayısı değil; bulundurduğu envanterler ve bunların işlevi önem kazanmıştır. Ülkemizde de gelişen ve değişen güvenlik stratejilerine düzeni sağlamak için ASELSAN; yani Askeri Elektronik Sanayii adında bir anonim şirket kurulmuştur. Bu sayede bütün ordu envanterine girecek cihazlar ve makinelerin, yerli mühendisler tarafından tamamen ülkemizde üretilmesi amaçlanmıştır.

Aselsan Nedir?

Askeri anlamda ortaya çıkan ihtiyaçları sağlamak açısından ASELSAN, 1975 yılında kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na bağlı olarak çalışan bu şirketin hisselerinin yüzde 85’i vakfa bağlı olarak kurulmuştur. Geri kalanı ise halka arz edilmiştir. 1979 yılında faaliyete geçmesiyle beraber; ordu envanterine daha ileri düzeyde teknolojik cihazlar ve makineler katmaya başlamıştır. Programında bulunan teknolojisi sayesinde portföyünü oldukça ilerletmiş olan ASELSAN; oldukça ileri düzeyde teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aselsan’ın Teknolojiye Katkıları Nelerdir?

Silahlı Kuvvetler öncelikli olmak üzere; ülke içinde ve dışında güvenlik stratejilerinin uygulanabilmesi için yapılan bütün ilerlemeler, Aselsan’ın bünyesinde var olan geniş hizmet yelpazesinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede radar ve elektronik harp sistemlerinden insansız hava araçlarına, silah sistemlerinden bilgi teknolojilerine kadar birçok konuda dışarıya bağımlılık azalmıştır. Siber güvenliğin sağlanabilmesi ve yurt dahilinde sınırların, teknolojiler tarafından aşılmasını engelleyecek teknolojileri üretmek de, Aselsan’ın katkılarından bazılarıdır. Teknolojinin savunma sanayisi anlamında gelişmesinde büyük rol oynayan Aselsan, bu sayede bilime bu alanda katkı sağlamıştır. Milli bir yatırım olmasından dolayı da, ekonomik değerlere katkısını sağlar ve bunun için ürettiği teknolojileri yurt dışındaki müşterilerine pazarlar.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir