AYT Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

AYT Nedir ? 

Alan Yeterlilik Testi anlamına gelip, Yükseköğretim Kurumları Sınavının ikinci oturumudur. Bu sınava katılabilmek için birinci oturumda düzenlenen Temel Yeterlilik Testinden 150 ve üzerinde puan almış olmak gerekiyor. Alan yeterlilik testi 4 bölümden oluşmaktadır.

  • Türk Dili ve Edebiyatı / Sosyal Bilimler 1
  • Sosyal Bilimler 2
  • Matematik
  • Fen Bilimleri

ve ek olarak yabancı dil sınavına girilebilir.

AYT Puanı Nasıl Hesaplanır ? 

AYT Puan Hesaplama, sizlere YKS puan hesaplama işlemini yaparken yardımcı olacaktır. Bu sınavda elde ettiğiniz başarı direkt olarak YKS puanınızı ve yerleştirme puanınızı etkiler. AYT puanınızın hesaba katılabilmesi için her bir bölümden en az 0,5 net yapmanız gerekiyor. Bir lisans bölümü tercihi yapabilmeniz için de AYT sınavında en az bir alanda 180 ve üzeri puan almış olması gerekiyor. AYT puanınızı hesaplamak için  yksdestek.com üzerindeki aracı kullanabilirsiniz.

AYT puanı hesaplanırken ÖSYM tarafından belirlenen katsayılar kullanılır. Bu katsayılar sınav sonucunda ortaya çıkan standart sapma sonucu belirlenir. Sınav öncesi yapılan katsayı hesapları sadece yakınlık gösterir kesinlik içermez.

Alan yeterlilik testinde her bölümde 40 adet soru bulunur. Oturum süresi toplam 180 dakikadır ve seçeceğiniz alan ile ilgili soruları çözmeniz için en az 2 dakikanız bulunuyor. Sayısal bir lisans bölümü seçmek istiyorsanız sadece matematik ve fen çözerek sınavı bitirebilirsiniz. Diğer alanlarda yaptığınız doğru cevaplar sizin sayısal puanınızı etkilemeyecektir. YKS puan hesaplama yapmak için Alan yeterlilik testi puanlarını hesaplamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir