Bulut Teknolojisi Nedir? Faydaları ve Zararları

Bulut teknolojisi son zamanlarda sık duyulan; fakat kendisi hakkında net bilgilerin olmadığı bir hizmettir. Çoğu kişi bu hizmeti bir ürün sansa da, doğrusu bu değildir. temel kaynak dahilinde bulunan bilgilerin ve yazılımların paylaşılmasını amaçlayarak, mevcut teknik hizmetin; internet üzerinden ilgili bütün cihazlara dağıtılmasıdır. Bulut aslında teknik olarak dosyaların saklanma platformlarını ifade eden bir kelimedir. Ülkemizde bulut teknolojisinin öncüsü olan TTNET, yedekleme amacıyla bu sistemi kullanıcılarına açmıştır. Bu sayede çevrim içi uygulamalarla beraber, böyle bir soruna gerek kalmayacaktır.

Bulut Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

Bulut teknolojisi her şeyden önce kişilerin çalışma alanını oldukça yüksek oranda genişletir. Bu sayede kişilerin yer problemini düşünmelerine gerek kalmaz. İçerdiği sıkı güvenlik politikaları sayesinde verileri korumaya yardımcı olur. Böylece verileriniz güvenliği sorgulanamayacak boyuttaki bulutlarda saklanır. Altyapıda oluşacak bütün karmaşalar, bulut teknolojisi sayesinde sona erer. Böylece internet platformu için bu konu bir sorun olmaktan çıkmıştır. Bulut teknolojisi; maliyetleri düşürmeye yarar. Masrafları düşürmesiyle de ilgili kişi veya kuruma büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bulut teknolojisi sayesinde kişiler, istedikleri bilgiye anında ulaşabilir ve bu verileri kullanabilir.

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Bulut teknolojisinin en büyük avantajı; veri merkezi satın alınmasını, ekstra depolayıcı cihazlar alınmasını önleyerek maliyetleri önemli ölçüde düşürmesidir. Bu sayede sürekli bir depo kontrolü durumu olmayacaktır. Bir diğer avantaj hız konusundadır. Bulut teknolojisi dahilinde bu kadar yüksek yer kaplayan verilerle, çok hızlı işlemler gerçekleştirebilir ve bu sayede esnek süreler kazanmış hale gelirsiniz. Bulut teknolojisinin ülkesel sınırları yoktur. Bu yüzden istendiği coğrafyada, istendiği bölgede kullanıma hazır şekilde sizi beklemektedir. Bulut teknolojisi verimlilik konusunda da oldukça büyük bir avantaj sağlar.

Raflama ve yığın şeklinde derleme gibi klasik yöntemlerden, yazılımsal işlemlere geçiş sağlanmış ve bu sayede önemli bir düzen avantajı sağlanmıştır. Performans olarak da gözde teknolojilerden birisi olan bulut; veri merkezlerinin güçlü olması sayesinde, herhangi bir gecikmeye ve yavaşlığa sebep olmaz. Son olarak da güvenlik konusunda problem yaşamanız halinde, bulut teknolojisini kullanmanız önerilir. Sıkı güvenlik politikaları sayesinde, bu konuda büyük bir avantaj sağlayacaksınız.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir