Discord Birden Karşı Tarafa Ses Gitmeme Sorunu ve Çözümü – Mikrofon Hatası

Oyuncuların en çok tercih ettiği sohbet programı olan Discord, ücretsiz olması ve kolay arayüzü nedeniyle son yılların en popüleri olmayı başardı. Özellikle TeamSpeak gibi bir efsaneden sonra neredeyse tüm oyuncuların bu programa kayması, yazılımın kalitesini gözler önüne seriyor. Fakat kimi zaman programda hatalar yaşanabiliyor. Bunlardan birisi de sık sık benim başıma gelmekte.

Discord’ta sohbet ettiğiniz, strateji geliştirdiğiniz ve oyun için anlık haberleşmeyi yaptığınız sırada birden sesinizin karşı tarafa gitmediğini fark edebilirsiniz. Bunun sebeplerinden birisi ağ bağlantılarında yaşadığınız sorun.

Discord Birden Karşı Tarafa Ses Gitmeme Sorununu Nasıl Düzeltebilirim?

Oyun oynadığınız veya sohbet ettiğiniz sırada birden sesinizin gitmediğini fark ettiniz. Fakat o sırada karşı tarafın sesini de duyabiliyorsunuz. Ayarlar kısmında yapacağınız hiçbir işlem çözüm değil. Çünkü ilk baş sorunu tespit etmemiz gerekiyor. Benim yaptığım tespit ise ağ bağlantılarında yaşanan değişiklikler.

Evde birden fazla otomatik giriş yapılabilen wi-fi bulunuyorsa; örneğin kendi evinizde bulunan modemden çıkan ağ ve komşunuzun ağı, bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Kimi zaman internet bağlantısında mili saniyelik kopmalar veya ping yükselmeleri yaşanıyor. Bu gibi durumlarda bilgisayarınız o an bağlı olduğunuz wi-fi dışında başka bir ağa bağlanmaya çalışabilir. Otomatik tanımlama yaptıysanız bu işlemi de kendisi otomatik yapacak ve birden ip adresinizde değişiklikler olacak. Discord’ta yaşanan bu değişimlerden sonra sunucu bazlı bir sorun ortaya çıkartıyor ve sesinizi karşı tarafa iletmiyor. Aslında siz konuşurken kullanıcı resminiz yeşil yanıyor, sesi algılıyor fakat karşı tarafa iletmiyor. Ayrıca bağlantı kalitesi kısmı da boş gözüküyor.

Ne Yapılmalı?

Öncelikle böyle bir sorunla karşılaştıysanız Discord’u kapatın. Ardından eğer zamanınız varsa sağ altta bulunan bağlantı simgesine tıklayıp “Ağ&Bağlantı Ayarları” diyin. Sol kısımda bulunan “Wi-fi” menüsünü açarak “Bilinen Ağları Yönet” seçeneğine tıklayın. Burada kullanmadığınız ağlar var ise üzerine gelip “Unut” diyebilirsiniz. Ardından o an bulunduğunuz ağa gelip bağlantıyı kes diyin ve tekrardan bağlanın. Discord’u tekrar açın. Sorunun düzeldiğini fark edeceksiniz.

Discord Birden Karşı Tarafa Ses Gitmeme Sorunu ve Çözümü – Mikrofon Hatası” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir