Disk Hata Denetimi Nedir ?

Genellikle Windows 7 sürümü yüklü bilgisayarlarda Windows’un yolunda gitmeyen bir durumu fark ettiğinde veya bir şeylerden şüpheye düştüğü zaman bazı zamanlarda kendiliğinden bazı zamanlarda ise tercihen aktif olan moda Disk Hata Denetimi (chkdsk) denir. Bazen bilgisayarlarımızda kontrolden geçip onay verirken bazı bilgisayarlarda bu işlem gerçekleştirilemez. Dosya denetleme ekranı gelir ve bunu geçmeniz beklenir. Aksi takdirde her seferinde bilgisayar kendini tekrar eder ve bu bir hatadır.

Şimdi bu hatanın nasıl düzelebileceğini öğrenelim.

1-) Kayıt Defterini Açalım

Bilgisayarımızda Windows + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır menüsünü açalım. Buna ek olarak arama kısmına Çalıştır yazarak da ilgili bölüme ulaşabilirsiniz. Açılan ekranda kısma regedit yazıp enter tuşuna basalım. Bu sayede kayıt defterine ulaşabiliyoruz. Açılmadan önce izin isteyebilir onay vererek geçelim.

2-) İlgili Dizine Gidelim

Kayıt defterini açtıktan sonra ekranın sol kısmında yer alan HKEY_LOCAL_MACHINE dizini seçelim. Daha sonrasında System klasörünü açalım. Bu klasör içinde bulunan CurrentControlSet klasörünü, oradan da Control klasörünün içine girelim. Son olarak Session Manager klasörüne tıklıyoruz. Özet geçecek olursak HKEY_LOCAL_MACHINE \SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager şeklinde ilerledik.

İkinci aşamada ise işimiz oldukça kısa ve kolay. BootExecute yazısına sağ tıklayıp değiştir diyoruz. Açılan pencerede Değer Verisi adı altında yazan autocheck autochk* yazılı kodu silelim. Tamam diyerek bilgisayarımızı yeniden başlatalım.

Yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde tamamladıktan sonra herhangi bir hata ile karşılaşmayacağız. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Disk Hata Denetimi Nedir ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir