Drone Nedir? Drone Nasıl Kullanılır?

Teknoloji günden güne çağ atlamaktadır. Her gün acaba bugün nasıl bir gelişme ya da nasıl bir teknolojik araç çıktı diye merak ederiz. Bu gelişmeleri de teknoloji meraklıları olarak yakından takip ederiz. Bu teknolojik gelişmelerin sayesinde üretilen araçlardan en dikkat çekeni de drone olmaktadır. Drone mantık olarak küçükken oynadığımız uzaktan kumandalı araba gibidir. Farkları ise drone havada hareket eder. Aslında drone insansız hava aracı görevini görür. İlk üretilmesindeki sebep askeriye tarafından kullanılmak istemesidir. Ancak günümüzde herkes dronelara ulaşabilir. Oyuncak mağazasında dâhil drone bulabilmek mümkün olmaktadır.

Drone Nasıl Kullanılır?

Drone ; uzaktan kumanda tarafından kontrol edilen, WiFi ile çalışan, şarjı yettiği süre içerisinde çekim yapmaya yarayan havada hareket eder bir teknolojik üründür. Kısaca günümüzde herkes için bir ilgi odağı. Drone hemen hemen her yerde yaptığı çekimler ile bizlere kolaylık sağlar. Fakat ülkemizde kullanmak ve çekim yapmak için belirli izinler almamız gerekiyor. Kullanılan drone ağırlık olarak beş yüz gramdan fazla ise İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemine kayıt yaptırılması gerekiyor. Drone yani insansız hava aracı aslında çalışma şekli olarak ikiye ayrılıyor. Bir tanesi uzaktan kumanda ile yönetme bir diğeri ise belli koordinatlar sisteme girilerek aracın kendi yaptığı uçuştur. Uzaktan kumanda ile yönetirken droneda bulunan kamera sayesinde çekilen görüntü elimizdeki kumandada görülür.

Drone Hangi Alanlarda Kullanılır?

Drone; piyasaya girdiği ilk andan itibaren çok fazla alanda kullanım sağlayan bir araçtır. Bu sayede birçok farklı sektörde drone kullanılmaya başlanmıştır. Profesyonel kameralarla yakalanmayan görüntüler; drone sayesinde yakalanır. Bu da gazetecilik ve Show dünyasında oldukça fazla oranda drone kullanımının görülmesini sağlar. Spor anında bütün hareketlerinizi kaydetmek için, drone harika bir çözüm olacaktır. Askeri casusluk ve istihbarat faaliyetleri için de drone kullanılır. Özellikle bu alanda kendisini o kadar geliştirmiştir ki, askeri kurumların bünyesinde oldukça fazla sayıda drone satın alındığı görülmektedir. Son olarak da pazarlama konusunda drone kullanımı oldukça fazla sayıda görülmektedir. Bu sayede ilgi çekici reklam imkanı kazanan firma, satışlarında belli bir miktarda artış gözleyecektir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir