E-Bordo Nasıl Sorgulanır?

Çalışanları da yakından ilgilendiren en önemli hususlardan biri de e bordo uygulamasıdır. Peki e-bordro nedir? E bordo sorgulaması nasıl yapılır? Merak edenler için işte detaylar…

Herhangi bir işletmede, çalışanlar için ödenen ücretlerin yer aldığı tablolara bordro denilmektedir. İlgili tablo İş Kanunu’na göre düzenlenerek uygulanır. Şirketler, her bir çalışanı için düzenli olarak her ay boyunca ödenmiş olduğu ücretlerin dökümlerini bordroya yansıtmak zorundadırlar. Bilindiği gibi herhangi bir iş yerinde çalışanlar e devlet resmî sitesinden, kendilerine ait e bordo sorgulaması yapabilirler. Sorgulama sistemi oldukça pratik ve aktiftir. Sade bir tasarım söz konusu olduğundan sorgulama yaparken hiçbir zorluk çekilmez.

Kamu çalışanları, maaş bilgilerine internet üzerinde ulaşabilmektedirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan e-bordro uygulaması tüm kamu personellerinin, maaş bilgilerini online olarak görüntüleyebilmelerini sağlar. Ayrıca maaşlarını düzenli olarak takip edebilmeleri de mümkündür. Günümüzde birçok kamu çalışanı e-bordro uygulaması aracılığıyla tüm bilgi ve belge ihtiyaçlarını giderebilirler. Daha kısa bir tanımla e-bordro için kamu çalışanlarının maaş bilgilerini internet üzerinden sorguladıkları ve çıktı alabildikleri sistemdir demek mümkün olacaktır. Bu sistem Hazine ve Maliye Bakanlığı ve E Devlet iş birliği ile hayata geçirilmiştir.

E-Bordro ve Kurumsal Performans Yönetimi

Kurumsal performans yönetimi bilindiği gibi topluluk ve şirket stratejileri baz alınarak bazı hedeflerin belirlenmesi ve de tüm yönetim seviyelerine yaygınlaştırılmasının iş sürecinin temeli olduğunu ve tüm kaynakların da etkin kullanımının hedeflendiği bir sistemdir. Burada öncelikli amaç, yönetim, yatırım ve gelişim sağlamak üzere planlamak yapmaktır. UyumSoft Web Sitesi, E-bordro sorgulama, çıkarma ve maaş bilgisi verme gibi hizmetlerinin yanı sıra, kurumsal performans yönetimiyle de ön plana çıkar.

Amaç ve planlar doğrultusunda hedeflerin belirlenmesinden sonra ise stratejik hedefler ortaya konularak, bütçe hedefleri ve proje hedefleri belirlenmektedir. Bunun için birbirinden farklı ölçüm yöntemleri bulunur. Proje bileşenlerinin ve taslaklarının hedef olarak belirlenmesiyle birlikte, proje hedeflerinin ilişkilendirilmesi de mümkün hale gelecektir. Uyumsoft ERP gibi programlar veri transferlerinin alınmasında ve hesaplanmasının yönetiminde parametrik olarak kullanılabilir.

UyumSoft İş Değerlendirme Sistemi

İnsan kaynakları, ücret politikalarının belirli koşullara bağlanarak dayandırılması amacını güder. Bu nedenle de her bir işin birbirilerine oranla değerleri tespit edilir. Akabinde ise bu işlere verilecek olan ücretlerin hangi oradan adil ve eşit olduğu belirlenmek üzere hamleler yapılmaktadır. Bu süreçte elbette ki dikkat edilen bazı öze husus ve koşullar yer alır. E-bordro sorgulama ilgili dokümanlara kolayca ulaşabilmek için gerekli olan bir işlemdir. Ayrıca faktör değerlendirmesi yapmak ve görevlerin şirket içerisindeki değerini puanlandırmak da mutlaka göz önünde bulundurulması gereken hususlar arasında yer alır. Bir sonraki aşamada ise şirketlerle alakalı olan faktörler göz önünde bulundurulur.

Bazı hususlara dikkat ederek faktör hesaplama yöntemi oluşturmak için UyumSoft Web platformu ideal bir kaynak olarak görev yapar. Sonrasında ise görevlerin faktörler doğrultusunda değerlendirilmesi yapılır. İşler daya uyumlu hale getirilir. Hem şirket içinde hem de şirket dışında verimli bir kıyaslama ortaya konularak, bir puan belirlenir. Ortaya çıkan puan ücret karşılığının belirlenmesinde yardımcı rol oynar. Bu açıdan bakıldığında hem iş yerleri için hem de çalışanlar için mutlaka suretle üzerinde çalışılması gereken birçok alanın varlığından söz edilebilir. UyumSoft iş değerlendirme sistemi ile hem işçilerden hem de iş yerlerinden daha yüksek oranda performans alınmakta ve geliştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir