E-Fatura Kimlere Zorunlu Oldu!

Elektronik ortamda hazırlanan faturaların tamamı e-fatura olarak adlandırılmaktadır. Bu tür belgeler kâğıda basılmaz. Sadece sunucular aracılığı ile alıcı ve satıcıya iletilmektedir. İlerleyen süreç içerisinde e ticaret sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar için zorunlu hale geleceği düşünülen e-fatura sisteminin günümüzde büyük şirketler tarafından aktif olarak kullanıldığı görülmektedir. Öyle ki çeşitli şirketlerin de her geçen gün artan e-fatura kullanıcıları arasında yerini almaları için birbirinden farklı nedenlerden söz etmek mümkündür. Her şeyden önce e-fatura kurumsal işlemlerin daha kolay hale gelmesine yardımcı olur. Ayrıca tasarruf edilmek isteniyorsa da e-fatura kullanmak çok iyi bir seçenek olacaktır. Peki e-fatura kimlere zorunlu oldu, e-fatura kullanımının ne gibi avantajları vardır, e-fatura kullanılmazsa ne olur ya da cezası var mı? Merak edenler için işte…

E-Faturaya Geçme Zorunluluğu Olanlar

E-fatura işlemlerinin bilindiği gibi birçok faydası bulunur. Bu avantajlardan faydalanabilmek için ise belirli koşulları sağlamak gerekiyor. Bu koşullardan en önemlisi ise mükellef olmaktır. E-faturaya geçme zorunluluğu olan kişiler genel olarak;

  • 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle ve 2018 yılı hesap dönemi brüt satış hasılatı ya da satışlarıyla gayrisafi iş hasılatı 10 Milyon Tük lirası ve bu rakamın üzerinde olanlar.
  • 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle 2018 yılı ya da 2019 yılı hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı ya da satışlarıyla gayrisafi iş hasılatı 5 Milyon Türk lirası ve bu rakamın üzerinde olan mükellefler.

Yukarıda belirtilen özellikleri taşıyanlar e-fatura sistemine geçmekle yükümlü kılınmışlardır. E-fatura geçilmemesi durumunda cezai işlemler uygulanabilir. Ancak bu sisteme geçilmesi kullanıcılara çok büyük faydalar da sağlar. Her bakımdan avantajı söz konusudur. Özellikle de uzakta hedef kitleye garanti ve fatura kapsamında satış yapılmasını olanaklı kılar. Bilindiği gibi fatura kesmek müşteriler için bir güven unsurudur.

İ-Dönüşüm Nedir

İş dünyasının merkezinde yer alan İ-dönüşüm uygulamaları, tüm elektronik birimleri, kayıt düzenlerini daha şeffaf hale getirerek kullanıcılara kolaylıklar sunmaktadır. Özellikle de kamu yönetimi alanında en sık kullanılan sistemler arasında yer alır. İş dünyasının hem mikro hem de makroekonomik işlevini tamamen değiştirebilecek kadar işlevsel ve fonksiyonel olan sistem aslına bakıldığında çok büyük bir gelişim ve değişim olarak tanımlanabilir.

Kamu dünyasında aktif olarak görev alan birçok çalışan bulunur. Hem onların refahı için hem de işlemlerin daha hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için i-dönüşüm sistemi ideal ve kullanışlılık açısından da çok iyi bir performans sunar. Günümüze kadar hemen her işlem kâğıt üzerinde yapılıyordu. Yapılan işlemlerin elektronik ortamlardaki dönem muhasebe kayıtları, faturaları ve iş süreçleri kademeli olarak internet ortamına geçirilmektedir.

İ- Dönüşüm sistemiyle birlikte iş dünyasında çok büyük değişimler meydana gelir. Bu sistem her şekilde yeni ve dijital bir çağın başlamasını olanaklı kılar. Kamu iş dünyasına yönelik olarak düzenlenen i-dönüşüm sistemleri ülkemizde de yakın zamanda kabul görmeye başlamıştır. Bölgesel anlamda marka yaratmak için teknik bir yapılanma hemen her alanda kendisini gösterir. Özellikle de toplumsal enformasyon sağlamak adına i-dönüşüm uygulamaları hem şimdi hem de gelecek zamanda olmazsa olmaz bir sistem haline gelecektir. Bu nedenle tüm şirketlerin şimdiden bu dönüşüm hızına ayak uydurması gerektiği de unutulmamalıdır. Dönüşüm ne kadar hızlı sağlanırsa iş yükü de aynı oradan azalır ve işçilerden alınan performans buna bağlı olarak artış gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir