EMDR TERAPİSİ NASIL İYİLEŞTİRİR?

“EMDR süresi neye göre belirlenir’’

Emdr ile iyileşenler travmaya maruz kalınan yaş: travma oluşturan anıda kişnin yaşı küçüldükçe travmanın oluşturduğu hasar artış göstermektedir. Okul çağ denilen 0-6 yaşta travma oluşturan biir durum olduysa terapi daha uzun sürer. İzmir emdr terapisi uzmanları ile psikolog, psikoterapistlerden alabilirsiniz.

Travmanın süresi; kişi travma yaratan duruma ne kadar uzun süre maruz kaldıysa emdr terapisi bir o kadar uzun sürer. Çünkü travma tek seferlik değil uzun dönemler sürmüştür. Örneğin 5 yıl boyunca kuzeni tarafından taciz edilen birini emdr seansı tek seferlik travmaya (örn; deprem) göre daha uzun sürer. birey travmaya ne kadar uzun süre maruz kaldıysa ruhsal bölünmesi o oranda artar.

Bu noktalarda şu da oldukça önemlidir. Travma yaşatan kişi travma yaşayan kişinin yakını ya da tanıdığıysa, tanımadığı birine göre daha ağır bir hasar oluşmuştur kişide.

EMDR Faydaları; emdr nin en önemli ve büyük faydası aslında kişinin bilinçaltına ittiği ama bugününü ondan kaynaklandığını fark etmese de olumsuz yönde etkileyen kilitli anıyı açıp kişinin duygularının ve düşüncelerinin boşaltımını yapıp kişiyi rahatlatması ve işlevselliğini kişiye geri kazandırmasıdır.  Emdr ile iyileşen danışanlar kendine daha güvenli, daha mutlu ve daha kabullenici olurlar. O anıyı düzeltirken kişi kendi içinde de çıktığı yolculuktan elleri boş dönmez. Yani en kısa deyişle kişi ruhsal sağlığını güçlendirir.

İnsan beyni yaşanılan tüm anıları kaydeder. Beyin bunların bir kısmını bilinçdışına atar küçük bir kısmı da bilinçte aktif olur. Bilinçdışındaki kayıtlı anılar bugünün bizlerini oluşturur yani nasıl konuştuğumuzu nasıl davrandığımızı nasıl düşündüğümüzü etkiler.

Beynimizin bir başka önemli noktası da travmatik anıları kayıt altına alma şeklidir. Yani beynimiz anıları epizodik yani anısal bellekte kaydettiği gibi beden duyumu olarak, düşünce olarak, duygu olarak da kaydeder.

Emdr terapisi  uygulandığı psikolojik rahatsızlıklar nelerdir; EMDR ruhsal sorunlarda başarılı olduğu kadar pek çok fiziksel sorunların çözümü için de aynı başarıya sahiptir. Depresyon tedavisinde, migrende, kronik ağrıda sosyal fobi ya da kaygıda, hatta vajinismus tedavisinde bile oldukça başarılı bir yöntemdir. yöntemin bir diğer iyi tarafı da bu problemleri diğer psikoterapi yöntemlerine göre daha kısa sürede çözüme kavuşturmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir