Evcil Robotlar Nedir? Evcil Robot Fiyatları

İnsanlar, yüzyıllar boyunca yapmaları gereken işleri daha da kolay hale getirmek için çalışmışlardır. İlk dönemlerden itibaren bu arayışın temeli asla değişmemiştir: İnsanlığın yaşamını kolaylaştırmak. Tekerleğin icadıyla başlayan mekanikleşme süreci, tarih çağlarını kendi üstüne koyarak geçmiştir. Bu sayede birçok çalışma yapılmış, klasik makinelerden; günümüzde her sektörde kullanılabilecek kapasiteye sahip robotlara sahip olunmuştur.

Robot kavramı, literatüre bir roman ile girmiştir. Duygusuz ama teknik bütün donanıma sahip olarak nitelendirilen bu otonom varlıklar, zamanla bilimsel gelişmelerin ilham kaynağı olmuştur. Robotik bilimine ilk katkı yapan insanlardan birisi de El Cezeri olmuştur. Müslüman bilim adamı döneminin ilerisine giderek; otomatik saatler üretmiş ve otomatik aletler icat etmiştir. Bu sayede robotik bilimin günümüzdeki temellerini atmıştır. Günümüze kadar gelen ilerleme sayesinde artık robotların yaşamımıza iyice karışması muhtemel. Bu yazımız da robotlarla ilgili en önemli sorulardan bir tanesini işlemekte: Evcil robotlar.

Robot Nedir?

Robotlar, tüm tanımlardan önce içerisinde programlanmış görevleri yerine getirebilecek derecede oluşturulan elektro- mekanik bir cihazdır. Kendi kendilerine çalışabildikleri gibi, bir operatör yardımıyla da kontrol edilebilir. Robot olmasının ilk şartı otonom şekilde çalışabilme yeteneğidir. Bu sayede insan kontrolü olmadan ve müdahale edilmeden; karşısına çıkabilecek bir durumu kendi kendine yorumlayabilmelidir. Birçok farklı sektörde kullanılan bu robotlarda; sensörler, mekanik uygulayıcı araçlar ve elektronik karar mekanizması temel kısımları oluşturur.

Evcil robotlar nedir?

Robot biliminin ilerleyişi gelecekte de devam edecektir, çünkü geleceği çok parlaktır. Sadece endüstriyel alanlarda değil, evlerimizde de kullanacağımız seri üretim çıkışlı robotlar olacaktır. Sağlık, güvenlik ve eğitim sektörü gibi temel sektörlerde robotlar; insan eliyle yapılamayacak işleri devralacaktır. Bu sayede laboratuvar ortamlarından çıkıp, işin sahasına inmiş olacaklardır. İşte bu noktada belirtmemiz gereken şey; şu anda evcil robot olarak üretilen ve tüm dünya tarafından tanınan Asimo’nun gelişme sürecidir.

Öncelikle bir mühendislik harikası olarak piyasaya çıkan Asimo; ilerleyen teknolojik hamlelerle şu an tam olarak bir evcil robot olma yolunda ilerlemektedir. Bilimsel çalışmalar da bu yönde olumlu raporlar vermektedir. Böylece ilerleyen zamanlarda evcil robotları hayatımızın içerisinde görecek ve onlarla bu dünyayı paylaşmaya başlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir