Evlerde Halı Nasıl Yıkanmalıdır?

Evlerimizde bahar temizliği, yaz temizliği veya sonbahar temizliği adı altında belirli periyotlar ile genel bir temizleme yapılır. Bu işleme halılar da tabidir. Tabi bunun dışında çok dikkat çekici bir leke, kir olduğunda da aynı işlemler uygulanır. Peki evlerde halı nasıl yıkanmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Halı Yıkamaya Başlamadan Önce

İlk olarak halıları rahatlıkla yıkamak adına bir ortam belirlenmesi gerekir. Eğer büyük bir balkonunuz var ve su için gideri bulunuyorsa harika bir ortamdır. Eğer böyle bir ortama sahip değilseniz bulunduğunuz evde düz beton bir zemine sahip herhangi bir yerde de işlem yapabilirsiniz. Fakat öncelikle bu ortamları iyi bir şekilde yıkamanız gerekir. Oradan bakteri, mikrop veya kir bulaşmamalıdır.

Ardından tüm halılarınızı süpürge ile süpürmenizi öneririz. Direkt çıkabilen, uğraş gerektirmeyen toz ve pislikleri bu şekilde ortadan kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde zor bir süreç olan halı yıkamada daha fazla emek harcamış olacaksınız.

Temizlik Malzemelerini İyi Şekilde Seçin

Makina halısı dışındaki çeşitler genellikle özen isteyen, kimyasalın çok fazla olduğu temizlik malzemeleri ile çok çabuk yıpranan ürünlerdir. Bu açıdan hangi malzemeleri kullanacağınızı iyi şekilde seçmeniz gerekir. Olabildiğince doğal ürünler üzerine yoğunlaşmanız uzun ömürlü olacaktır. Doğal sabunlar, doğal şampuanlar ve sırf bu iş için üretilmiş malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Ilık Su ile Daha Verimli Temizlik

Bir diğer önemli detay ise ılık sudur. Çeşme suyu, yaz ayları dışında genelde çok soğuktur ve soğuk su ile temizlik yapmak önerilmez. Çünkü derine etki etmiş kiri, pisliği çıkartmaz. Özellikle yağ lekelerine neredeyse hiçbir etkisi bulunmaz. Zaten bulaşık yıkama konusundan az çok konuyu biliyorsunuzdur. Bu açıdan ılık su kullanmanızı öneririz.

Bu üç durumun yanı sıra direkt hiç uğraşmadan bir halı yıkamacıdan faydalanabilirsiniz. Örneğin Antalya Konyaaltı’nda oturuyorsunuz. Antalya halı yıkama konusunda onlarca farklı işletme vardır fakat bunlar arasından en iyisini seçerek kendilerine ulaşabilir ve fiyat alabilirsiniz. Halı yıkama Konyaaltı üzerinden hareket ederseniz size en yakın olanlarına ulaşmanız daha mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir