Giyilebilir Teknolojiler Nelerdir? Giyilebilir Teknolojik Aletler!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza yeni yeni teknolojik aletler girmektedir. Sadece teknolojik alet değil bunlar ile ilgili terimler de hayatımızda yerini almıştır. Bunlardan biri de giyilebilir teknolojidir. Giyilebilir teknoloji akıllı telefonlardan sonra hayatımızda yer edinmeye başlamıştır. Akıllı telefonların daha da gelişmesi ile birlikte giyilebilir teknoloji dediğimiz aksesuarlar üretilmeye başlanmıştır. Akıllı telefonlardan sonra gelen en büyük teknolojik gelişme olarak adından söz ettirmiştir giyilebilir teknoloji. Kolumuza bileğimize kafamıza takabildiğimiz bu aksesuarlar hayatımıza girdiğinden beri çok fazla adından söz ettirmiştir.

İsminden anlaşılacağı gibi giyilebilir teknoloji ekstradan üzerimize giydiğimiz teknolojik araçların genel ismidir. Fakat kulaklık giyilebilir teknoloji sınıfına girmiyor. Bir teknolojik alete giyilebilir teknoloji demek için bu aletin akıllı olması gerekir. Akıllı diyerek anlatmak istediğimiz akıllı telefonumuz ile kablosuz bir bağlantı yaparak telefona gelen bilgileri bize aktarması durumunda cihaz giyilebilir teknoloji sınıfına girer. Bu bilgiler örnek olarak gün içinde yürüdüğümüz mesafe olabilir. Şuan ki teknolojik gelişmeler doğrultusunda giyilebilir teknoloji sınıfına giren ürünlerin çoğu saat şeklindedir. Bu ürünlerden gelen çağrıları, mesajları, saat ve tarih gibi bilgileri öğrenebiliriz.

Giyilebilir Teknolojik Araçlar Nelerdir?

Giyilebilir teknoloji araçları, insanların günlük kullanımında fayda sağlayacak şekilde çeşitlenmiştir. Bu sayede günlük hayatta birçok giyilebilir teknolojik araçlara rastlamamız mümkündür. Şimdi bu araçların en popüler olanlarından bahsedeceğiz:

  • İlk olarak en yaygın şekilde kullanılan akıllı saatler karşımıza çıkar. Cep telefonunuza entegre olacak biçimde kullanılan akıllı saatler; bileklere takılır ve birçok fonksiyona sahiptir. Zamanı sesli şekilde söylemesi dışında; mesaj bildiriminde de bulunur. İçerisinde bulunan fonksiyonlar sayesinde kalp ritminizi ve adımlarınızı ölçen türleri de bulunmaktadır.
  • Akıllı bileklikler de günlük kullanıma çok uygun bir araçtır. Bileklikler sayesinde egzersiz hareket ölçümünüzü yapabilir ve kalorinizi bile hesaplayacak kadar detaylı işlemlerden faydalanabilirsiniz.
  • Günümüzde en çok kullanılan araçlardan bir tanesi de; sanal bir gerçeklik sağlayan 3 boyutlu cihazlardır. Bu sayede oyun oynarken veya film izlerken, sanal dünyanın içerisine girebileceksiniz.
  • Son olarak karşımıza çıkan ve spor yapanlara büyük katkısı bulunan akıllı spor saatleri; koşma, bisiklete binme ve yüzme gibi spor faaliyetlerinde size en doğru bilgileri sunmak için GPS özelliğini taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir