Güncel SEO Hataları

Kırık Bağlantılar

Arama motorlarında çalışma mantığıyla, sitelerde bulunan bir bağlantıdan diğerine siteye atlayıp dev bir ağ oluşturulur. Arama motorlarında, herhangi bir sitenin içerisinde geçerliliğini yitiren kırık bir link görüldüğü zaman sitenin kullanılabilirliği de düşük olur.

Çok Sayıda H1 Başlığı

Bir sayfada yer alması gereken belli başlık hiyerarşisi bulunmaktadır. H1 etiketi ise bunlarda önemli parçası olmaktadır. Sayfanızın içinde birçok H2 veya H3 etiketini kullanmanız mümkün. fakat H1 etiketinin asıl amacı ise sayfanın ne ile alakalı olduğunu kısa bir şekilde ifade etmektir. Bu şekilde sayfadaki diğer etiketlere sahip olan başlıklar, H1 etiketini destekleyecek şekilde olması gerekmektedir. Dolayısı ile sayfanızda, anahtar kelime içermiş olan tek bir H1 başlığı kullanmaya da özen göstermelisiniz.

Meta Açıklaması İçermeyen Sayfalar

Ne kadar Google’ın meta açıklamalarında vermiş olduğu önem ise her geçen sene azalmış olsa da kullanıcı eğilimlerinin değişmesine çok uzun seneler alıyor. Kullanıcılar, arama sonuçlarında sayfada ilgilerini çekecek olan bir açıklama görmediği anlarda sitelere tıklamaktan kaçınmaktadırlar. Dolayısı ile meta açıklamanızın ilgi çekici görünürse, tıklanma oranı ise o kadar yüksek olur.

Kopya İçerik

Çift veya kopya içerik, birçok webmasterın gözünden kaçabilen bir sorundur. Özellikle de e-ticaret sitelerinde yaşanmış olan bu çift içerikle problemi kısaca söyleyebiliriz. Aynı ayakkabının da 5 farklı rengi içinde aynı ürün açıklamasını girerek, tek renk kelimesini değiştirdiğiniz zaman, arama motorlarında büyük oranlarda tekrar edebilen içerik olarak algılar. Bundan dolayı da sitenin türü ne olursa olsun, her bir içeriğe farklı, benzersiz şekilde olan metinleri girmeye çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir