Hassas ciltli köpeklere yönelik beslenme önerileri

Köpeklerin sağlıklı, konforlu ve mutlu yaşaması için sağlık durumuna özgü beslenmesi gerekiyor. Köpeğin beslenme planı oluşturulurken yaşam evresi, ırkı, özellikleri, aktivite düzeyi ve sağlık durumu baz alınmalıdır. Köpek maması alırken bu ölçütler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Peki hassas ciltli köpekler için beslenme nasıl olmalıdır?

Köpeklerde cilt hassasiyeti

Veterinerden pet kuaföre kadar pek çok uzmanın söylediği detaylar vardır. Köpeklerde cilt hassasiyetinin yaygın olduğu görülüyor. Bu problemin temeli birçok farklı sebebe dayanıyor. Cilt hassasiyeti köpeklerde kaşıntı, tüy dökme, cilt kızarıklığı, ve iltihap oluşumuna sebep oluyor. Köpeklerde cilt hassasiyetinin nedenleri arasında polenler, bazı besinler ve çevresel faktörler yer alıyor. Kimi köpeklerde ise bu durum genetik olabiliyor. Cilt hassasiyetine bağlı olarak cilt sorunları meydana gelmeye başlayınca öncelikle köpek bir veteriner hekim kontrolünden geçmelidir. Cilt problemlerinin sebebi belirlendikten sonra gerekli yöntemler uygulanır. 

Köpeklerde genetik olarak cilt hassasiyeti 

Pet kuaför lerin bile uyardığı genetik cilt hassasiyetine değinelim. Genetik cilt hassasiyeti yatkınlığı olan köpekler için bu konuda devamlı olarak önlem alınması gerekiyor. Ciltteki hassasiyetin kontrol altına alınması ve en aza indirgenmesi için hassas ciltlere yönelik bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. 

Hassas ciltli köpekler nasıl beslenmelidir?

Beslenme, köpek sağlığını doğrudan etkileyen bir konudur. Yapılan araştırmalar köpeğe uygun özel mamalarla beslenen köpeklerin daha sağlıklı bir cilde sahip olduğunu gösteriyor. Ataşehir pet kuaför için de geçerlidir. Kimi besinler de cilt sağlığını korumaya ve iyileştirmeye katkı sağlıyor. Hassas ciltli köpeklere yönelik özel olarak formüle edilen mamalar, Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ asitlerini içerisinde barındırıyor. Bu yağ asitleri sayesinde köpekler hem sağlıklı bir cilde hem de   sağlıklı bir metabolizmaya sahip oluyor. Hassas ciltli köpekler için özel olarak formüle edilen mamalar cilt problemlerinin oluşmasını önlüyor ve köpeklerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlıyor. Hassas ciltli köpeklere özel formüle edilen mamalarda vitamin ve mineral dengesinin de doğru bir biçimde sağlanması gerekiyor. Özellikle A vitamini cilt hücrelerinin bölünmesini sağlayarak cildi yeniliyor. B vitamini ise sağlıklı doku üretimini artırmaya yardımcı oluyor. 

Yaş, ırk ve cilt hassasiyeti göz önünde bulundurularak mama seçimi yapılmalı

Yavru köpeklerdeki cilt problemlerinin yaygın nedenlerinden biri biyotin eksikliği oluyor. Bu noktada E vitamini doğal antioksidan görevi üstlenerek cilt hücrelerinin korunmasını sağlıyor. Köpek mamalarının içerisindeki çinko kaşıntıyı önlemeye yardımcı oluyor. Öte yandan iltihaplara karşı koruma sağlıyor. Bilindiği üzere yavruluk ve yetişkinlik dönemlerinde köpekler için kullanılan mamalar farklı oluyor. Irk da mama seçiminde belirleyici oluyor. Ataşehir pet kuaförü Bunların yanı sıra cilt hassasiyeti de mama seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir etken. Köpeğin cilt hassasiyetine uygun mama seçimi yapmak sağlıklı ve konforlu bir yaşam için büyük önem taşıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir