Honda CBR1000RR FireBlade 2008 İncelemesi

Honda’nın efsane modellerinden olan FireBlade, 2008 modeli ile nirvanaya ulaşmayı başarmıştı. Bu yazımızda Honda CBR1000RR FireBlade 2008 modeli hakkında detaylara bakacağız ve elimizden geldiğince incelemeye çalışacağız.

İlk olarak 1992 yılında piyasaya sürülen model, yıllar geçtikçe kendini geliştirmeyi başarmış ve yüksek teknolojileri bünyesine katmıştı. Tasarımcısı olan Baba-san ise çok farklı bir konsept geliştirmişti. Bu konsepte göre çok fazla detayı olmayan, karmaşık yapısı bulunmayan bir motor tasarlamaktı. Bunun yanında güç – ağırlık oranını da en iyi şekilde oluşturmayı hedeflemişti. Rakipleri daha farklı konulara yoğunlaşırken Honda, bu modeli ile basitliği yine ön plana getirdi.

Arka ve ön görünümüne baktığımızda minimalist bir yapı ile karşılaşıyoruz. Motorun hemen altında bulunan egzoz bölümü ise iyi bir uyum yakalamış durumda. Motoru görünüş açısından daha spesifik incelediğimizde renk uyumu bakımından da harikalar yarattığını söyleyebiliriz. Ciddi bir duruşu olması ve yarış motoru konsepti ile inşa edilmesinden dolayı bizden tam not almayı başarıyor.

Piyasaya sürüldüğü 2008 senesinde, kuşkusuz en çok konuşulan modellerden birisiydi. Honda ise alt modellerini yapıp yapmama konusunda tereddütler yaşıyordu. Fakat basit yapısını korumaya karar verdi.

Bu yazıyı oluştururken iki teker ismi ile internette yer alan ikiteker.com dan faydalandık. Eğer siz de motorlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz veya sorunuz var ise siteye girip ücretsiz bir şekilde kayıt olabilir; isteklerinize anında ulaşabilirsiniz. Özellikle motosiklet incelemeleri kategorisinde yer alan yazıları takip etmenizi şiddetle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir