Kablosuz Wireless Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Kablosuz bağlantının kaliteli olabilmesi için modemin konumu ve modemin yakınlığı kadar sinyalin gücü de önemlidir. Sinyal gücünün zayıf olması zaten kablosuz bağlantıya göre kıyaslandığında daha düşük olan kablosuz bağlantı kalitesini daha da düşürür. Bu sebeple internet bağlantısında sıkıntı oluyor ise kablosuz bağlantı sinyalinin kalitesini ölçerek durumu değerlendirmeye başlamak mantıklı olacaktır.

Sinyal Gücü Ölçülebilir mi?

Microsoft Windows 2000 döneminde çıkardığı ve hala kullandığı bir komut sistemi sayesinde kablosuz sinyal gücünün ölçülmesinin yolunu açmıştır. Bu komut sisteminin adı Netsh olarak bilinir. Bu sistem sayesinde açılan yardımcı program ile ölçüm yapmak mümkündür. Bunun için ekstra olarak bir program yüklenmesine veya yardımcı bir araç kullanılmasına gerek yoktur.

Sinyal Gücü Nasıl Ölçülür?

Bilgisayarın başlat komutundan çalıştır seçilir veya aynı anda klavyeden Windows logosu + R tuşuna basılarak çalıştır komut sistemi açılır. Çalıştır içerisine “CMD” yazılıp entere basılır ve siyah ekranlı bir komut sistemi açılır. Bu sisteme “netsh wlan show interface” komutu yazılarak enter tuşuna basılır. Açılan siyah pencere içinde beliren yazılar arasında sinyal yazan başlığın yanında ki yüzde rakamı sinyal gücünü ifade etmektedir. Bu işlem ile bilgisayarda ki görülen bütün ağ bağdaştırıcıların değerleri beraber görünmektedir. Özel olarak sadece bir ağ bağlantısının sinyal gücü görüntülenmek istenirse az önce ki anlatılan komut satırına yani CMD komut sistemine yine aynı komut yazılır fakat sonuna name=”Interface_Name” eklenerek entere basılır.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir