Kıble Pusulası Kullanımı – Kıble Pusulası ile Yön Tayini

Namaz kılanların, hangi yöne doğru secde edeceğini belirlemesinde kabenin o anki konumu önem taşımaktadır. Secde edeceğimiz yön, kabeye bakmalıdır. Bu aşamada iyi bir şekilde yön tayini yapılmalı. Kıble pusulası tam da bu amaç için var olan ve günümüzde online olarak dahi öğrenebildiğimiz bir olgudur. Gelin hep birlikte kıble pusulası kullanımına bakalım.

Kıble Pusulası Nedir?

Aslında direkt olarak bu amaç için var olan bir pusula çeşidi diyemeyiz. Görünüşünde dini motiflerin, kabe görselinin olduğu pusulalara verilen addır. İnternette ise bu konuda hizmet veren siteler mevcuttur. Peki pusula yardımı ile nasıl yön tayini yapacağız?

Kıble Pusulası ile Yön Tayini

İlk olarak bulunduğumuz konum ile kabe arasında kalan açıyı tespit etmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıda inceleyeceğimiz site adresini kullanabilirsiniz. Ardından elimize pusulayı alıyoruz ve ilgili açıyı buluyoruz. Bu yön bizim secdemizin yönü olacaktır. Fakat belirttiğimiz gibi hangi açı olduğunu tespit etmek oldukça önemlidir.

Kıble Pusulası Açısı Bulma

Sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

  • https://www.kiblebulma.com/ adresine girin.
  • Ekranın orta alanında bulunan konum bölümüne bulunduğunuz konumu yazın.
  • Belirttiğiniz konuma göre güncelleme tamamlandıktan sonra ekranın sağ bölümünde bulunan “Pusulada Bul” alanını inceleyin.
  • Kıble Açısı ve Pusula Kıble Açısı seçeneklerine bakarak hangi yöne bakmanız gerektiği ve açınız konusunda net bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca il veya ilçe bazlı olarak kıble açısını öğrenebiliyorsunuz. Yine aynı sitede yer alan il il kıble açıları yazısını okuyarak, bulunduğunuz şehrin açı değerini tespit edebilir ve bunlara hiç gerek kalmadan direkt işlem yapabilirsiniz. Aşağıdaki adrese tıklayıp üst alandan bulunduğunuz konum koordinatlarını girerek tüm detaylara ulaşmanız mümkün. Ayrıca yazı içeriğimizi de ilgili site adresinden faydalanarak hazırladık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir