Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Bulma

Evlerde ya da dairler, dükkânlar üzerinde su tesisatı döşemeleri bulunmaktadır. Evin su kışını sağlayacak olan bu tesisat ev ya da dükkânın tamamından geçebilmektedir. Tesisatların döşemesi, döşeme esnasında kaliteli malzemenin kullanılmaması, döşemelerin çok eski olması, bakım ve onarımlarının yapılmaması gibi sebeplerden ötürü, tesisatlardan sızıntılar gelebilmekte, bu sızıntılar evin ya da dükkânın çeşitli yerlerine yayılarak binaya, daireye, eşyalara zarar verebilmektedir. Küçük sızıntıların fark edilmesi biraz daha zor olduğundan ötürü de özellikle daireler arasında, çeşitli noktalarda hasarların görünmesine neden olabilmektedir. Duvarların ya da zeminlerin kabarması bu zararlara örnek olarak verilebilir. Bu ufak sızıntılar ne kadar erken fark edilirse, oluşacak zarar da bir o kadar az olacaktır. Tabii ani su baskınları gibi durumların da yaşanması mümkündür. Burada zarar kaçınılmazdır. Bunun önüne geçebilmenin en iyi yöntemi de yıllık tesisat kontrollerinin yapılmasını sağlamaktır. Bu sayede varsa küçük sızıntılar tespit edilebilecek, büyük sızıntıların da önüne geçilebilecektir.

Su Kaçağı ve Tespiti Hakkında

Su kaçakları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bir durum olabilmektedir. Bunların tespiti kişiler tarafından yapılabildiği gibi yetkililer ve özel cihazlarla da yapılabilmektedir.  Bu cihazlarla yapılan tespit daha net sonuçlar verebilmekte ve en derinde olan kaçağın tespitini dahi sağlayabilecektir. Sızıntılar halindeki su kaçağının kişiler tarafından fark edilebilmesi için birkaç metot bulunmaktadır.

  • Normalden yüksek oranlarda su faturaları
  • Çamaşır ve bulaşık makinelerinin köpüklü kalmış olması
  • İstenmeyen kokuların oluşmuş olması
  • Döşemeler üzerinde ya da duvar ve tavanlarda kararma, kabarma oluşmuş olması
  • Su sayaçlarının sular kesik ya da kapalı olduğu halde bile çalışıyor olması, küçük su kaçaklarının kişiler tarafından fark edilebilmesini sağlayacak unsurları oluşturmaktadır.

Dikkatli olunması halinde, büyük maddi ve manevi zararlar yaşanmadan teknik servise başvuru sağlanabilecek, problemin çözümü en kısa sürede yapılabilecektir. Teknik servis, sahip olduğu cihazlarlarla, tespiti yapabilecek ve onarımı sağlayabilecektir. Tespiti yapmak özel cihazlar sayesinde kısa sürede ve kolay bir şekilde olabilmektedir. En derindeki minik bir sızıntı bile tespit edilebileceğinden zararların önüne geçmek kolay olabilecektir. Üstelik sızıntı olmasa dahi, ön tespit ve kontroller sağlayarak sızıntı ya da kaçaklar olmadan önlem alınabilmektedir.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılabilir?

Su kaçakları her açıdan zarara neden olan ve istenmeyen bir durum olmaktadır. Bu durumların içerisinde bulunan ufak sızıntıların tahminini yapmak mümkün olabilirken tespitini yapmak zor olabilmektedir. Tam da bu noktada su kaçağı bulma noktasında hizmet veren firmalar ve bu firmaların özel tespit cihazları gelmektedir. Firma yetkilileri, kullanmakta olduğu bu cihazlar sayesinde un ufak ve en derinlerde yer almakta olan sızıntıları bile tespit edebilmekte ve çözümünü sağlayabilmektedir. Cihazlarla yapılan tespitlerde yanılma payı olmamaktadır. Bu da ev içerisinde yapılacak kazılarda, yanlış bir bölgenin ya da alanın kazılmasını da engelleyebilecektir. Ayrıca zaman açısından da avantajlı bir uygulama olduğunu söylemeyebiliriz. Nitekim birkaç dakikalık bir inceleme ile su sızıntısının olduğu tespit edilmekle birlikte duruma göre 30 dk ile 1 saat arasında sorun tamamen çözülebilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek ya da onarım, tamirat sağlatabilmek için yüksek meblağlar ödemek durumunda da kalmayacak, ufak ödemelerde bulunarak sorununuzun kökten çözümünü sağlatabileceksiniz.

Siz de eviniz ya da iş yeriniz üzerinde bu gibi bir durum yaşamaktaysanız, sizlere su kaçak tespiti ve onarımı hizmeti verecek olan firmalar ile iletişim kurabilirsiniz. Sorunuzun en iyi şekilde tespiti ve onarımı bu firmalarca sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir