Lastik Kullanımında Doğru Ebatların Seçilmesi

Araç sahiplerinin en çok dikkat etmesi gereken hususların başında lastik kullanımı gelmektedir. Tabi, doğru bilgiler ışığında size uygun olan model ve markayı seçtikten sonra sürekli aynı işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Fakat o zamana kadar vereceğiniz kararlarda doğru ebat kullanımına önem göstermelisiniz.

Doğru Ebat Kullanımı Nedir?

Sahip olduğunuz aracın model ve markasına, fiziksel yapısına göre değişebilen lastik ebat ölçüleri bulunur. Genelde bu ölçüler esnek bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Yani minimum ve maksimum değerler arasında seçim yapma hakkına sahip olursunuz. Virajlarda dönüş, düz yolda hakimiyet, girintili çıkıntılı yollardan alınan his gibi birçok konuya göre ölçülerde değişiklik olabiliyor.

Doğru ebat seçiminin önemli olduğu kısım yük ve hız endeksidir. Aracınızın yük ve hız endeksine uygun olacak lastikler kullanmanız gerekiyor. Peki bunlar neye göre değişiklik göstermekte ?

Hız Endeksi

Markanız, o model için yapılan testlerden sonra bir hız endeksi belirlemiştir. Bu endeksi düşürmeniz mümkünken genel olarak yükseltmeniz tavsiye edilmez. Örneğin normal şartlarda hız endeksini H’dan V’ye yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda hız endeksini düşürmeniz de mümkündür. Örneğin V’den Q’ya düşürmek. Otoriteler tarafından bu durum ise hiçbir zaman tavsiye edilmemekte ve çok ciddi tehlikelere yol açabilmektedir. Kış lastiklerinde ise durum farklıdır. Eğer kış lastiği kullanıyorsanız Q’ya kadar düşürme işlemi yapmanız önerilir.

Yük Endeksi

Hızda olduğu gibi yükte de bazı prosedürler vardır. Bu prosedürlere göre var olan bir yük endeksini yükseltmeniz teknik olarak mümkün. Fakat düşürmek istediğiniz zaman can güvenliği açısından ciddi problemler oluşturabilir. Tavsiyemiz, araç üreticisinin belirttiği ebatlar arasında kalmak ve dışına çıkmamaktır.

Eğer bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz maslak oto lastik uzmanını sizlere şahsi olarak önermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir