Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 2020

Monitör almadan önce ilk işiniz monitör alma nedenlerinizi belirlemek olmalı. Çünkü dikkat etmeniz gereken şeyler bu nedenlerin etrafında şekillenecek. Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler herkes için aynı değil. Örneğin, sadece oyun oynamak için aldığınız bir monitörden beklediklerinizle; video/renk düzenlemelerinde kullanmak üzere aldığınız bir monitörden bekledikleriniz farklı olacaktır. Olabilecek nedenleri tek tek ele almak yerine, dikkat edilmesi gereken noktaların hangi nedenleri daha çok etkileyeceğinden bahsedeceğiz.

27 İnç Monitör vs 24 İnç Monitör

Bu soru en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Artık monitörde 21.5 inç hegemonyası bitti ve insanlar aynı telefon ekranlarında olduğu gibi daha büyük ekranları tercih ediyor. Zaten firmaların bir çoğu da, özellikle oyun monitörlerinde 21.5 inç formatını arka plana atmış durumda.

27 inç monitör vs 24 inç monitör karşılaştırmasını etkileyen en önemli faktör çözünürlüktür. Eğer Full HD yani 1080P çözünürlükte bir monitör alacaksanız 24 inç ideal olacaktır. Çünkü 27 inç kadar büyük bir ekranda Full HD çözünürlük biraz az kalacaktır. Bu da piksellerin gözle görülebilecek kadar büyümesine neden olur. Fakat çözünürlük 2K olsun diyorsanız 27 inç tercih etmelisiniz. Full HD mi 2K mı sorusu ise tamamen kişisel tercih. Bununla beraber video düzenleme üzerine kullanacağınız bir monitör alacaksanız ekran büyüklüğü sizin faydanıza olacaktır.

60 Hz vs 144 Hz

Ekran yenileme hızı son dönemde oyuncular için monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında. Bu soruyu ne zaman görsek aklımıza o meşhur soruyu getirir: “İnsan gözü 60 FPS’den fazlasını görür mü?” sorusu. Evet görür. 2019 yılında artık 60 Hz biraz eski teknoloji. 144 FPS destekleyebilecek bir bilgisayar sisteminiz varsa 144 ile 60 Hz arasındaki fark çok fazla. Sadece oyunlar için değil, normal bilgisayar kullanımında da gözü oldukça rahatlatan bir yenileme hızı bu. Bu ikisi arasında kaldıysanız, sisteminiz destekliyorsa her koşulda 144 Hz ilk tercihiniz olmalı. İster video düzenleme, ister çizim, ister oyun, ister sadece internette gezinme… Her ne yapacaksanız yapın, 60 Hz vs 144 Hz karşılaştırmasının kazananı 144 Hz.

Ekran boyutu, çözünürlük ve yenileme hızı hakkında seçimlerinizi yaptıysanız şimdi sırada biraz daha detaya inmek var. Öncelikle, özellikle oyun oynamak için kullanacakların dikkat etmesi gereken konu tepki süresi konusu. Piyasada 1 ms’ten 5 ms’e kadar bir sürü farklı tepki süresine sahip monitör mevcut. Bu sayılar monitörün yaşattığı gecikmeyi gösteren değerler. 1 ms ve 2 ms arasındaki farkı hissetmeyebilirsiniz belki ama çok ciddi oyun oynayacağım diyorsanız 5 ms almamaya özen gösterin. Ne kadar az o kadar iyi.

Son olarak ekran panel tipi önemli konulardan bir tanesi. IPS ve TN Panel olarak ikiye ayrılıyor ekran panelleri. TN Panel, yüksek yenileme hızları nedeniyle oyuncuların tercihi olurken; IPS Panel, daha doğru renkler sunduğu için çizimle uğraşan, video düzenleyen kişilerin tercihidir.

Monitör alırken dikkat edilmesi gerekenler genel hatlarıyla bunlar. Son olarak sizlere monitör piyasasında kendini kanıtlamış markaları tercih etmeniz konusunda tavsiyede bulunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir