Mozilla Firefox Çökme Sorunu ve Çözümü

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği Mozilla Firefox internet tarayıcısı programı, zaman zaman kendiliğinden kapanma sorunu vermektedir. Mozilla Firefox programı çökerek kapanması sonrasında şu şekilde bir uyarı vermektedir. “Firefox bir sorun yaşadı ve çöktü. Yeniden açıldığında sekmelerinizi ve pencerelerinizi geri getirmeye çalışacağız.” Sorunun ana kaynağının çözümü için çökme raporunu gönderebilirsiniz.

Bu uyarı sıklıkla alıyorsanız aslında bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ama bu uyarıyı sıklıkla alıyor ve sürekli olarak Mozilla Firefox programınız hata nedeniyle kapatılıyorsa sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Sıklıkla karşılaşmanız durumunda izlemeniz gereken yollar şunlardır.

-Fazla sayıda Firefox sekmesi açık ise kapatın.

-Firefox açıkken, Araçlar-Eklentiler bölümüne girerek tüm eklentileri silin. Sorununuz ortadan kalkarsa eklentilerde bir sorun var demektir. Bu durumda eklentileri tek tek kaldırarak sorunlu eklentiyi tespit edebilirsiniz.

-Firefox programının ayarlarını sıfırlayın.

– Mozilla Firefox programının güncelliğini denetleyin, güncel değilse güncelleyin.

-İşletim sisteminizin güncelliğini denetleyin, güncel değilse güncelleyin.

– Mozilla Firefox programını kaldırıp yeniden kurun.

Bu tarz çökme ve kapanma hatalarının ardında çoğunlukla eklentiler ya da güncel olmayan programların kullanılması yatmaktadır. Bu gibi durumlarla ilk karşılaştığınızda yapmanız gereken ilk şey güncellemeleri denetlemek, programı kaldırıp yeniden kurmak, eklentilerin olası bir sorunu olması ihtimaline karşın da eklentileri tek tek kaldırarak sorunun devam edip etmediğini görmenizdir.

Bilgisayarınıza format atma gibi bir düşünceyi ilk etapta kesinlikle aklınıza getirmeyin.

Mozilla Firefox Çökme Sorunu ve Çözümü” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir