Mozilla Firefox Eklenti (Plugin) Kaldırma

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarında ön sıralarda kendine yer bulan, özellikle 2010 döneminde büyük bir çıkış yakaladıktan sonra Google Chrome’un üstüne bir türlü geçemeyen Mozilla Firefox, günümüzde yüzmilyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Tarayıcının en önemli özelliklerinden birisi eklentiler ile kişiselleştirilebilmesi ve daha fonksiyonel hale gelmesidir.

Mozilla firefox eklenti bakımından binlerce seçeneğe sahip. Kendi resmi marketinin yanı sıra kullanıcılar tarafından yapılan fakat resmiyete dökülmeyen ürünlerin de olduğunu söyleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında yüklediğiniz eklentilerin kalitesi ve işlevselliğidir. Örneğin, ekran görüntüsü almak için indireceğiniz bir eklenti tam olarak istediğiniz gibi çıkmayabilir. Bu gibi durumlarda yükleme yaptığınız dosyayı silmeniz, kaldırmanız gerekmektedir.

Mozilla firefox eklenti kaldırma işlemi için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Öncelikle tarayıcının sağ en üst kısmında bulunan üç çizgiye tıklayın. Ardından “Eklentiler” seçeneğine basın. CTRL + Shift + A kombinasyonunu kullanarak da direkt olarak bu sayfaya yönlenebilirsiniz.

Karşınıza çıkan ekranda eklentiler listelenmekte ve her pluginin yanında Etkisizleştir – Kaldır şeklinde iki buton bulunur. Ayrıca bazı gelişmiş ve ayarlama imkanı mümkün olanlarında ise “Seçenekler” diye ekstradan bir buton mevcuttur. Eğer indirdiğiniz ve yüklediğiniz uygulamayı belli bir süre kullanmak istemiyor ama yine de silmeye kıyamıyorsanız “Etkisizleştir” seçeneğine tıklayın. Mozilla firefox plugin kaldırma işlemi için ise “Kaldır” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından tüm eklenti ve bileşenleri kaldırılıyor. Mozilla firefox eklenti kaldırma işlemi işte bu kadar basit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir