Mozilla Firefox Güvenlik Açığındaki Hata

Mozilla Firefox’un yeni tarayıcısı olan Quantum’larda hackerların bilgisayarınıza kolay bir şekilde girerek istedikleri şeyleri yapabilmesine sağlanacak bir açık keşfedilmiştir. Firefox Quantum, özellikle de son zamanlarda yapmış olduğu büyük güncellemeler ile piyasanın en iddialı olan tarayıcılarından olmuştur. Hız konusundaysa çok başarılı bir şekilde olan tarayıcı, sekme performansı ile kullanıcılarını kendine çekmektedir. Her şey bu kadar güzel giderken Firefox Quantum’da bilgisayarların uzak yerden kontrol edilmesine izin verilmiş olan bir güvenlik açığı da olduğu keşfedilmiştir.

The Hacker News’in raporunda alınmış olan, bilgisayara bağlanacak olan korsanların, şifreleri değiştirmesine ve kullanıcı verilerini başka kişilerin eline geçmesine olanak tanımaktadır. Üstelikte bu kadar ciddi açık belli bir gruba ait olmayan Mozilla Firefox, sahiplerinin tamamında kullanılabilmektedir. Firedox’un masaüstü sürümünü etkileyebilen güvenlik açığıysa, İOS ve Android için bir sorun taşımamaktadır.

Mozilla son zamanlarda yapmış olduğu atılım ile beraber eski tarayıcılardan çok daha hızlı olacak şekilde kendini geliştirdi. RAM’i son derece dikkatli bir şekilde kullanan tarayıcıda, Google Chrom ile mücadele etse de bu tarz ciddi güvenlik açıklarını uygulamaya duyulmuş olan güveni de tüketmektedir. 170 milyondan daha çok bilgisayarda bulunan Firefox Quantum şanslı olacak ki güvenlik ağına takılarak, korsanlardan uzak kalmayı başarabilmiştir. Araştırmalara göre de Firefox Quatum’un güvenlik açığından etkilenmiş olan kullanıcı bulunmamaktadır.  Bu durumda Mozilla’nın gereken önlemleri alacağını da düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir