OBP Hesaplamada Kullanılan Katsayı Kaçtır?

obp hesaplama

Sınavlara hazırlananlar sadece öğrenmeleri gereken konularla değil, bunun dışında alacakları puanların hesaplmaası ve hedefleri belirlemede de vakit harcar. Bu konuda kafalara takılan sorulardan birisi de kuşkusuz OBP hesaplamadır. İnternette net olarak bir şey belirtilmeyen ve bu sebepten dolayı öğrencilerin kafasını karıştıran fakat lise çağının ilk anından itibaren bilinmesi gereken bu değer için detaylı bir anlatım yapmaya çalışacağız.

OBP Hesaplama Nedir?

Üniversiteye girdiğiniz zaman ilk oturumda TYT ve ikinci oturumda AYT konuları ile muhatap olursunuz ve buna göre TYT puanı ve genel sınav puanı elde edersiniz. Fakat üniversiteye yerleşme puanınız farklıdır ve buna bazı değerler de girmektedir. OBP yani Ortaöğretim Başarı Puanı da bunlardan bir tanesidir.

Lise çağınızda elde ettiğiniz diploma notlarının ortalaması ile hesaplanan ve bu yüzden girdiğiniz sınavların, yazılıların, performans notlarının büyük önem taşıdığı OBP hesaplama için yapılması gereken işlemi aşağıda aktarmaya çalıştık.

OBP Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle yapmanız gereken 4 sene 8 dönemde aldığınız diploma notlarını toplamak ve bunu sekize bölerek ortalamasını hesaplamak. Ardından bu başarı notunu hesaplamak için 500’lü cinse getirmeniz gerekir. Sizin ortalamanız 100 üzerinden olduğu için bu sonucu 5 ile çarparak 500’lü seviyeye getirebilirsiniz.

OBP hesaplama için için ikinci aşamada katsayı ile çarpmak var. Normal sınava girecek öğrenciler için belirlenen katsayı 0.12 ‘dir. Yani 500 üzerinden puanınızı çıkarınca bunu bir de 0.12 ile çarpmalısınız. Eğer ek yerleştirme ile giriş yapacaksanız, 0.12 katsayısı yerine 0.18’i kullanmanız gerekir.

Bu tarz hesaplar ile uğraşmak zor geliyorsa size harika bir kaynak sunmak isterim. YKSDestek ile yks puan hesaplama, tyt puan hesaplama, ayt puan hesaplama ve beraberinde OBP, DGS, ÖBP gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. OBP hesaplama için tıklayın ve istenen değeri yazarak hızlı şekilde obp hesaplama işlemini gerçekleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir