Pardus Nedir? Neden Pardus Kullanılmalı?

Ülkeler, dünya siyasetinde daha çok söz sahibi olmak için çeşitli yöntemler izlemektedirler. Klasik zamanlarda daha çok askeri özelliklerin fazla olmasıyla ölçülen güçlü ülke anlayışı, artık yerini daha farklı gelişmişlik göstergelerine bırakmıştır. Bu gelişmişlik göstergeleri; değişen ülke politikalarıyla da benzerlik göstermektedir. Artık güç, teknoloji ve türevlerinden kaynaklanan işlemlerdedir. İnternet ve siber alemde söz sahibi olan ülkeler; artık dünyanın güçlü ülkeleri olarak kabul edilmektedir.

Eskiden askeri gelişmişlik seviyesine bakılırken, artık bilimsel anlamda gelişmişlik kapasitesine bakılır. Tüm bu açıklamalardan sonra, yazımızın konusunu güçlü bir ülke olduğumuzun altyapılarından biri olan Pardus Linux sistemini incelemek olarak belirledik. Bu sayede atılan bu büyük adımla ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Pardus Linux Nedir?

Gelişmiş ülkeler, diğer ülkeleri teknolojik anlamda da kendilerine bağımlı etmek isterler. Artık hepimizin evinde bulunan bilgisayarlar, aslında içerisinde güç sembollerini barındıran bir mekaniğe sahiptir. İşletim sistemi; bilgisayarla ilgili bütün işlemlerinizi yapmanızı sağlar. Bu yüzden milli bir işletim sistemi kullanmanız, ilgili işlemleri yaparken güvenlik açığınızın yabancı kaynaklar tarafından kullanılmasına izin vermez. Pardus UEKAE ve TÜBİTAK tarafından 2003 yılında temeli atılan; milli işletim sistemimizin adıdır. Çok kolay ve hızlı kurulabilen, birçok dil içeren ve ilgili Linux dağıtımlarının iyi taraflarını kullanarak, sistem kullanıcılarına avantaj sağlayan bir sistemdir. 2 kurumsal sürümü ve 5 temel sürümü bulunmaktadır. 2013 yılına kadar olan sürümler kişisel kullanıma açık olsa da bu tarihten sonra yayınlanan sürümler sadece kurumlara ait olmuştur.

Neden Pardus Linux tercih etmeliyiz?

Pardus Linux; GPL lisanslı bir altyapıdır. Bu sayede güvenilir bir sistem içerir. Adını Anadolu panterinin ona verdiği isimle duyurmuştur. Özgür ve açık kaynağa dayanan bir sistemi vardır. Kolay kullanımı sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmiştir. Kişiselleştirilebilir yanı, onun eğlenceli bir kullanım yaratmasını sağlar. Çok hızlı zamanda kurulur. Çoklu bir dil desteği sağlar. İçeriğinde bulunan sıkı güvenlik politikaları sayesinde virüslere geçit vermemekte ve kullanıcıların güvenini sağlamaktadır. Tüm bu sebepler yüzünden Pardux Linux kullanmak; oldukça eğlenceli bir seçenek olacaktır. Bu sayede milli bir işletim sistemimiz gelişecek ve sisteminde barındırdığı eksiklikleri gidererek, daha iyi bir noktaya gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir