Program Files(x86) ve Program Files Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayarlar daha öncesinde 32 bit yazılımlar ile çalışmaktaydı. Bütün Windows’lar ise bunun üzerine kurulu olarak çalışıyordu. Daha sora 64 bit bilgisayarların piyasaya sürülmesi sonrasında cihazların içerisinde kullanıcılar iki farklı program files klasörü görmeye başladılar.

Program Files(X86) Nereden Geldi?

Windowslar program çalıştırma esnasında .dll isimli bir dosya kullanır. Bütün programın bu dosyaya ihtiyacı vardır ve programın kurulu olduğu Windows içerisinde bu dosya bulunmaz ise program kesinlikle yanıt vermeyecektir. Windowsların 64 bit olmasından sonra Windows içerisinde yer alan .dll dosyaları da 64 bit sisteme göre uyarlanmıştı. Fakat geriye dönük programların çalışabilmesi için ise 32 bit için uyarlanmış bir .dll daha gerekiyordu. Eğer iki .dll aynı klasör içerisine konulsaydı program hangisini seçeceğini bilemeyeceği için hata vermesi çok muhtemeldi. Bu sebeple Windows iki .dll dosyasını birbirinde klasör olarak ayırır ve kurulum esnasında sizden hangi ayarda çalışacağını seçmenizi ister.

Neden x86

Eski sistem 16-bit bilgisayarların kullandığı işlemci mimarisi 8096 olarak anılmaktaydı. Ondan sonra çıkan 1980’ler de kendini gösteren 32-bit sistemler de aynı şekilde 8096 kod mimarisi ile ilerdedirler ve x86 model numarası ile anıldılar. Bu sebeple bu klasöre x32 yerine x86 kod numarası verilir ve 64-bit sistemlerden öncesinin hepsini kapsadığını ifade eder. 16-bit sistemler 32-bit sistemlerde çalışırken 64-bit kodları içerisinde yanıt vermemektedir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir