PUBG Birden FPS Düşme Sorunu ve Çözümü

Son zamanların en çok oynanan oyunları arasında giren, Battle Royale konseptindeki oyunu PlayerUnknown’s Battleground yani PUBG için birçok sorun mevcut. Özellikle oyun içindeki bugların çözümü bile henüz tamamlanmamışken bir de sistemsel sorunlar ile karşılaşmamız gerçekten can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu sorunlardan biri de oyun içinde FPS düşmesi. Bu konuda deneyimlerimden yola çıkarak birkaç neden tespit ettim ve bunları sizlere anlatmak istiyorum.

PUBG FPS Düşmesi Neden Olur?

Bu başlık altında hem oyundan kaynaklı hem de sistemden kaynaklı FPS sorunlarına değineceğim. Bir kısmında sizin yapacağınız çok fazla etken yok fakat özellikle sistemsel sebeplerde birkaç işlem yapmanız yerinde olacak.

Oyunsal Nedenler

  • Haritanın özellikle yüksek rakımlı yerlerinde fps düşmesi yaşandığını gördüm. Erangel haritasında military adasının sağ bölümünde bulunan yüksek rakımlı dağa çıktığınızda birden fps düştüğünü göreceksiniz. Aynı şekilde Miramar haritasında da birçok noktada düşmeler yaşanabiliyor. Bu konuda yapacağınız çok fazla bir işlem yok açıkçası. Olabildiğince bu alanlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz.
  • Sunucu kaynaklı sorunlar. Bazen girdiğiniz sunucudaki donanımsal ve yazılımsal hatalardan dolayı serverdaki tüm oyuncularda fps düşmesi yaşanabiliyor. Bu durumda da yapacağınız bir şey yok, isterseniz oyundan çıkıp başka bir sunucuya girebilirsiniz.

Windows Kaynaklı Nedenler

  • Çift ekran kullandığım zamanlarda fark ettiğim bir husus. Windows’tan bildirim geldiğinde birden oyunda fps düşüşü ile karşılaştım. Bu bildirimler Windows 10’da programlardan ya da direkt Windows’tan gelenler. Eğer çok önemli olmayan kaynaklar varsa bunları kapatmanızı tavsiye ediyorum. Peki nasıl kapatacaksınız? Başlangıç > Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve eylemler’i seçin. Burada alt kısımda programlar ve aç kapa butonu bulunuyor. Gereksiz olduğunu düşündüklerinizi kapatabilirsiniz.
  • Çift ekran kullanıyorsanız oyun sırasında kullanmadığınız ekranı devre dışı bırakmanızı tavsiye ediyorum. Deneyimlerimden yola çıkarak çift ekrandan çıktığımda ortalama 5-10 arası FPS artışının olduğunu gözlemledim.

PUBG Birden FPS Düşme Sorunu ve Çözümü” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir