PUBG Siyah Ekran Hatası ve Çözüm Yolları

Birçok oyunda olduğu gibi online oynanan oyunlarda da en çok yaşanan hatalardan biri siyah ekran hatasıdır. PUBG oyunu da son dönemde en çok oynanan oyunlardan biri konumunda yer almaktadır. PUBG oyunu hataları içerisinde en sık karşılaşılan hatalardan biri de siyah ekran hatasıdır.

PUBG siyah ekran hatası için yapılabilecek bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Siyah ekran hatası için kesin çözüm aşağıda yer almaktadır.

İşte PUBG Oyunu Siyah Ekran Hatası ve Çözüm Önerileri

En sık karşılaşılan oyun hatalarından siyah ekran hatası, PUBG için de geçerlidir. Bu hatanın çözümü bazen zor olsa da bazen çok basit bir sorun olabilir. Ancak genel olarak size vereceğimiz siyah ekran hatası çözümü kesin sonuç vermektedir. Çözüm için aşağıdaki adımları sırasıyla yerine getirmeniz yeterli olacaktır.

  1. Oyunu güncelleyiniz: Bazen oyuna yeni gelen güncellemeleri yapmamanız durumunda, siyah ekran hatası ile karşılaşılabilir. Bu sorunun önüne geçmek için öncelikle oyunu güncelleyiniz.
  2. Oyunu Steam ile çalıştırın: Eğer oyunu güncellemek hatanın giderilmesi için bir çözüm olmadıysa, oyunu Steam üzerinden çalıştırmayı deneyin.
  3. Özel başlatma seçeneklerini kaldırın: İlk iki adım işe yaramazsa, üçüncü adımda özel başlatma seçeneklerini devre dışı bırakın. Bunun için Steam’i açın. PUBG üzerinde sağ tıklayarak Özellikler’i açın. Buradan Set Launch Options seçeneğini tıklayarak tüm işaretleri kaldırın ve değişiklikleri onaylayarak Steam’i yeniden başlatın.
  4. Arka plan programlarını devre dışı bırakın: Bu adımda bazen arka planda çalışan programlar oyun ile çakışır ve hata vermesine neden olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatın, herhangi başk bir programı çalıştırmadan direk olarak oyuna bu şekilde girmeyi deneyin.
  5. GPU sürücülerini tekrar yükle: Günümüzde özellikle FPS oyunlarında en çok efor harcayan donanım ekran kartıdır. Siyah ekran hatası çoğunlukla ekran kartı sürücülerinin yeni versiyonlarının çıkması ve güncellenmemesi nedeniyle olabilmektedir. Ekran kartınızı güncelleyerek oyuna girmeyi tekrar deneyiniz.
  6. Konfigürasyon ayarlarını temizleyin: Çoğu oyuncu oyuna başlarken veya biraz ilerledikten sonra oyun üzerinde bir takım değişiklikler yapmaktadır. Bu değişiklikler bir süre sonra hataya neden olabilir. Bu ayarları temizleyerek tekrar oyuna girmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Başlat – Arama – %localappdata% aramasını yapın. Gelen alandan “TslGameSavedConfig” dizinini bulun ve içerisinde WindowsNoEditor dosyasını silin.
  7. Windows 10’u Güncelle: Eğer buraya kadar yaptıklarınız oyunun açılmasına yardımcı olmadıysa sorunu daha derin alanlarda aramaya başlamak gerekiyor. Bunun için öncelikle işletimi sistemimizi kontrol edelim. Eğer güncelleme varsa güncellemeyi gerçekleştirelim.
  8. Oyunu Windows güvenlik duvarında istisnalara ekleyiniz: Windows bazı durumlarda algılayamadığı uygulamaları güvenlik duvarı üzerinden engellemektedir. İlk 7 adımda sorununuz çözülmediyse oyunu güvenlik duvarında istisna olarak işaretleyebilirsiniz. Başlat – Arama – Windows Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya izin verin – Ayarları Değiştir – Açılan ekrandan PUBG’yi bularak istisnalara ekleyin ve değişiklikleri onaylayarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
  9. Tümleşik grafiklerin çift GPU konfigürasyonlarında devre dışı bırakılması: Eğer bilgisayarınız çift ekran kartı barındırıyorsa bu da oyunda hatalara sebep olabilir. Bu durumda tümleşik olan ekran kartını devre dışı bırakarak oyuna girmeyi deneyiniz.
  10. İnternet bağlantısı sorunları ile olabilir: Modeminizden kaynaklı sorunlar veya internet bağlantınızda yaşanan sorunlar oyunun donmasına, oyuna girememenize ve siyah ekran hatası almanıza neden olabilir. Bunun için Görev Yöneticisi üzerinden PUBG’yi önceliklendirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Sorununuz Çözülmedi mi?

Eğer buraya kadar olan adımlar sorunu çözmedi ise, bu noktadan sonra oyunu tamamen kaldırarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından oyunu tekrar kurarak temiz bir oyun oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir