Valorant: FPS Profesyonelleri için Yeni Bir Ev

Gizli bir sanal oyun dünyasının rock’ının altında yaşamadığınız sürece, muhtemelen Valorant’ın nihayetinde herkesin kullanımına açık olduğunun farkındasınızdır. Artık Twitch ana sayfasını tıkayan “24/7 anahtar düşüşü” akışı yok ve en sevdikleri Twitch yayınlarını gece boyunca çalışan oyuncu bırakmıyor, izleyicilerin çoğu uykudayken birden çok kez reklam gösterilecek kadar olgunlaşmış durumda.
Bu agresif pazarlama kampanyasına rağmen köpek etkili oldu. Valorant’ın beta aşamasının ilk ayında köpek, Nisan ayı başlarına doğru 300 milyonu aşan Twitch izleyici sayısı ile tüm oyun topluluğunun dikkatini ve arzusunu topladı. Bu yeni rekabetçi FPS oyununa çok fazla göz atan köpek, birçok hayran için şu soruyu sordu:

Valorant bir sonraki büyük e-spor olacak mı?

Bu soruyu cevaplamak için e-spor takımlarının, taraftarların ve oyuncuların oyuna verdiği tepkilere bakmalıyız. Valorant, Kapalı Beta’da yayınlanmadan önce bile, Twitter Biyografilerine “Profesyonel Valorant Oyuncu” ekleyen takımlar ve oyuncular vardı. Birçoğu henüz piyasaya sürülmemiş bir oyunda “Profesyonel” olduğunu iddia eden birisine şüpheyle yaklaşırken, saf oyununun erken başarısı, oyunun sadece kendi espor devresine sahip olmayacağını, aynı zamanda köpeğin oldukça fazla olacağını gösterdi. rekabetçi.

Birçok e-spor takımı için Riot’un FPS türüne atlaması yeni ve taze bir fırsat olarak görüldü. Riot’un tartışmasız tüm zamanların en büyük espor oyunlarından biri olan League of Legends’ı yarattığı göz önüne alındığında, köpek köpek Valorant’ın oyun tasarımına, yama notlarına ve genel olarak geldiğinde, e-sporları ve ekosistemin mekaniğini göz önünde bulunduracaklarını varsaymak düşünülemez değildir. geliştirme.

Riot Games’in espordaki geçmişi göz önüne alındığında köpek köpekleri, yerleşik kuruluşların sahneye olabildiğince erken girmeye çalışması için güvenli bir bahis. Takım ve organizasyon CEO’ları için Valorant, (umarız) uzun bir ömre sahip olacak ve markalarının farkındalığını artırmalarına yardımcı olacak bir oyunun ilk aşamalarında öne çıkma fırsatıdır. Görünüşe göre gökyüzü Valorant’ın espor sahnesinin sınırıymış ve takımlar şimdiden büyük isim imzalarını duyurmaya başladı: örneğin, G2 geçen hafta eski dünya şampiyonu M1xwell ile anlaştı.

Şimdiye kadar sadece birkaç büyük Valorant turnuvası olsa da, rekabet çok şiddetliydi ve ilginç bir şekilde kazananlar, eski CS: GO profesyonellerine şaşırtıcı bir şekilde tercih edildi. Örneğin Twitch Rivals turnuvasında, turnuvadaki Kuzey Amerikalı finalistlerin neredeyse tamamı, popüler Fortnite yayıncısı Myth hariç, Brax, Wardell ve Skadoodle dahil olmak üzere eski CS: GO profesyonelleri idi.

Eski Counter-Strike profesyonellerinin erken başarıları, Valorant’ın başarılarından mı yoksa diğer FPS e-sporlarında çığır açan fırsatların eksikliğinden mi bahsediyor?

Henüz bu soruyu cevaplayamasak da, CS’deki profesyonel sahneyi analiz edebilir ve köpek köpeklerinin sahneye girip 1. Seviye bir organizasyona katılmanın ne kadar zor olduğunu değerlendirebiliriz. CS: GO profesyonel oyuncusu Yayster’ın tweet’i – “yerleşik olmayan bir bilgisayar bilimleri ekibine yatırım yapmak isteyen kuruluş yok” – bunun bir kanıtıdır. Yayster, daha sonra sezgi tweet’inde, Valorant’a geçiş yapan Counter Strike profesyonel oyuncularının çoğunun bu değişikliği, daha küçük, daha az rekabetçi bir espor sahnesinde baskın olmak için değil, daha büyük bir performansa sahip olmak için daha çok finansal gereklilikten dolayı yaptığını açıklıyor En İyi Katmanlı bir kuruluş tarafından yakalanma şansı.

Yayster, Kuzey Amerikalı profesyonellerin köpekleri bir organizasyonla ortaklık kurmadan rekabetçi ligler haline getirme yolunu anlatmaya devam ediyor. Büyük turnuvalarda ortak takımlara karşı rekabet edebilmek için yapılması gereken takım kurma ayları ve ayları için ağıt yakıyor. Yayster, daha fazla kaynaklara sahip ortak ekiplere karşı zaten dezavantajlı olacak bir kadro oluşturmak için çok fazla çaba gerektirdiğinden, birçok mevcut CS: GO profesyonelinin Valorant’ta neden yeni fırsatlar aradığını anlıyor. Valorant, CS: GO ile aynı oyun olmasa da ve turnuvaların ilk birkaç haftası, Valorant’ta harika olmak için gereken becerilerin ve oyun bilgisinin Counter Strike ile pek çok örtüştüğünü gösterdi. Brax, Skadoodle ve yukarıda bahsedilen diğerleri gibi başarılı CS profesyonelleri, şimdiye kadar tüm takımları Valorant’ta zafere götürerek iki oyun arasındaki bu örtüşmenin daha fazla kanıtını sağladı. C9, TSM, Immortals ve SKT T1 gibi büyük isimler halihazırda kadroları oluştururken, köpeklerin yakında birçok takımın da takip etmesi muhtemel görünüyor.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, Valorant espor hayranları beklemek ve bu eski CS profesyonellerinin sahneye hakim olmaya devam edip etmeyeceğini veya profesyonel bir FPS geçmişi olmayan Valorant oyuncularının bu gazilerin bazılarını geçip geçemeyeceğini görmek zorunda kalacak. Bir oyun ve esport olarak Valorant hayranı olarak, köpek popülaritesi arttıkça ve daha fazla yeni oyuncu kazandıkça, gelecekte sahnenin gelişimini görmek için hevesli ve meraklıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir