VALORANT’ın Zayıf Yanı: 16:9 Oranı ve Tembelliği

VALORANT, birçok farklı geçmişe sahip oyuncuların dikkatini güvenle çeken taktiksel bir CS: GO benzeri nişancı oyunudur. Hem amatörler hem de profesyoneller, VALORANT’ın özel kapalı betasını kazanma şansı için Twitch’e akın etti. Teslimatı aldıktan sonra, nihayet giriş yapabilir ve heyecanın neyle ilgili olduğunu hissedebilirsiniz! Ancak, oyunu ultra geniş bir monitörde başlatırsanız bu heyecan biraz bozulabilir …

“21: 9 desteği yok mu? Elbette bu yakında gelecek değil mi? ” kendinize sorabilirsiniz. “Belki de video ayarlarında bir seçeneği kaçırıyorum veya Pencereli Tam Ekran’a geçmem gerekiyor?” Googling köpek balığı, “VALORANT’ta en boy oranı nasıl değiştirilir” diye başvuruyorsunuz. Ancak yanıtlar yerine, aynı soruyu soran reddit gönderileri karşınıza çıkıyor. Hızlı bir şekilde, bir başka büyük oyunun, ultra geniş bir monitörün çok fazla rekabet avantajı olduğu fikrinin kurbanı olduğunu anlıyorsunuz.

16: 9 monitörünüz varsa veya rekabetçi nişancı oyunlarında yeniyseniz, Blizzard’ın son derece popüler Overwatch veya Epic Game’in Fortnite gibi diğer oyunlardaki ultra geniş dramdan habersiz olabilirsiniz. Blizzard’ın 21: 9 monitörleri desteklememe kararı, ultra geniş monitörlere sahip olan (küçük de olsa) oyuncu tabanının öfkesiyle karşılandı. Cevapları? “Güzel, köpek köpeklerini destekleyeceğiz, ama biz sadece karakterinizi o kadar büyüteceğiz ki, 16: 9 omegalul’da görebildiğiniz dikey alanı kaybedeceksiniz” Doğal olarak kimse bu seçeneği kullanmadı ve yanlarında siyah çubuklarla 16: 9’a geri döndü. Çirkin.

Bir ultrawide kullanmak ne kadar önemli bir avantaj, gerçekten? Kısa cevap, ortak 16: 9 monitörünüzün her iki tarafında ~% 12 daha fazla ekran görebilmenizdir. Kesinlikle önemsiz değil. Ancak, rekabet avantajı açısından, bir ultra geniş ekran, yüksek yenileme hızı, monitör yanıt süresi, ping veya oyun çevre birimleri gibi diğer özelliklere karşı nasıl yığılır?

VALORANT geliştiriciler kendilerini oyunu adil ve dengeli hale getirmeye adamışlar, bu kadar açık. Yamalar şimdiden yayılıyor ve hile yapanlar, oyuncularının mümkün olan en iyi deneyimi yaşamalarını istedikleri için yasak çekici tarafından çarpılıyor. Ancak oyunlarının da olabildiğince çok kişi tarafından erişilebilir olması gerekir.

VALORANT geliştiricileri, oyunu geliştirmek için bilinçli bir çaba olduğunu, böylece oldukça eski donanıma sahip kişilerin bile oyunu sağlam bir 60 FPS’de oynayabileceğini belirtti. Bu önemlidir çünkü köpek, VALORANT geliştiricilerin FPS gibi rekabet avantajı faktörlerinin hızlı bir taktik atıcıda olduğunu gösteriyor. VALORANT geliştiriciler FPS’yi önemli bir rekabet avantajı olarak görüyorlarsa, oyun makinesine 3000 dolar harcayan birinin aynı şeyi yapmaya gücü olmayan birine göre daha fazla avantajı olmaması için neden FPS kilitlenmiyor? Neden Riot’un sunucularına daha yakın yaşayan biri, diğerleri bu avantajı daha uzaktayken kaybederken daha düşük pingden yararlansın?

Açıktır ki, rekabet avantajını dengelemek için kare hızını kilitlemek veya yapay bir ağ gecikmesi uygulamak, oyuncu tabanından ciddi bir öfke ile karşılanacaktır. Ayrıca, oyunun adaletini korumak için gerekli değildir. VALORANT, düşük bütçeli oyuncuları yukarı çekmek için yüksek bütçeli oyuncuları aşağı çekerek oyuncu tabanına hitap edemez. Bu, oyunu adil ve rekabetçi tutmanın sağlıklı bir yolu değildir.

Öyleyse, VALORANT oyunu donanıma dayalı olarak “dengelemiyorsa”, ultra geniş monitörler NEDEN oyunda yasaklanıyor? Bu sorunun cevabını uzun süre aradım ve geliştiricilerden hiçbir şey bulamadım, sadece oyuncuların spekülasyonları. ama sessizlikle karşılandı (gerçekten pek bir şey beklemiyordum). Öyleyse, açık olanı varsayalım, VALORANT geliştiricileri, ultra genişlemelerin oyunlarda izin verilemeyecek kadar büyük bir avantaj olduğuna inanıyor. Bu acıklı bir duruş, gerçekten, VALORANT geliştiricileri, oyunun adaletini korumak için ağı veya diğer önemli donanım parçalarını sınırlamaya istekli olmadıklarını zaten gösterdiler.

Ultra geniş monitörlerin önemli bir rekabet avantajı sağladığı kanıtlandı mı? CS: GO, 2018’de rekabetçi oyunlarda 21: 9 monitörler için destek eklediğinde, kaç tane rekabetçi oyuncunun ultra geniş monitörlere geçtiğini gördük? Neredeyse hiçbiri, gerçekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir