Virüs Programlarına Gerçekten İhtiyacımız Var mı?

İnterneti kullanan kişiler “dikkatli” oldukları sürece kötü yazılımlardan korunacaklarını düşünürler. Peki bu doğru mu ? Tabiki’de hayır; yanı sıra her geçen gün kullanımı popülerleşen, Chrome Yandex Mozilla vb alternatifli tarayıcılar bunun yanı sıra en güvenli olarak düşünülen windows işletim sistemi dahi kötü yazılımlardan etkilenebiliyor. güvenlik zafiyetleri sürekli olarak güncelleştiriliyor, fakat bir anlık dalgınlıktan oluşun bir durumun malesef geri dönüşü olmayabilir.

Akıllı Ve Dikkatli Olmak Kesin Çözüm Değil

Onlarca internet kullanıcısı virüslü dosyaları, yazılımları çalıştırarak, güvenliği düşük olan siteleri ziyaret etmekteler ve pek çok kullanıcı java eklentisini tarayıcısına kurarak virüse maruz kaldığını düşünüyor. Bu nedenler, kötü nitelikli yazılımlara yakalanmanın popüller yollarıdır tabiki sadece bu nedenlerle sınırlı değildir.

Popüleritesi yüksek olan yazılımlar aslında bizler için en yüksek tehdit olabilir. Tarayıcılara yüklenen eklentiler, tarayıcınız’da bulunan güvenlik açıkları risk altında olmamızı neden olabiliyor. Güvenlik açıkları tespit edildiği anda fixlenmeye çalışılıyor fakat malesef bu açıklarla sınırlı kalmıyor. Bir internet sitesine girerken dahi acaba güvenlik zafiyeti varmı diye düşünmüyor değiliz. Günümüz’de milyonlarca ziyaretçi veya kullanıcıya ulaşmış internet siteleri bile bir güvenlik açığı yüzünden tehlikeye girebilmektedir.

Virüs Programlarını Neden Kullanıyorsunuz?

Genelde bilgisayar kullanıcıları virüs programlarının bilgisayarlarının performansını düşürdüğü belirtmekteler. Haksızda sayılmazlar çünkü bazı virüs programları için bunu düşünmekte pekte haksız sayılmazlar. McAffe gibi virüs programları’nın adeta keşke bilgisayara virüs girseydide bunu kurmasaydım dedirtecek cinsten.

Zaman geçtikçe teknoloji gelişti ve tabiki bilgisayarlar’da haliyle gelişim gösterdi bildiğiniz üzere bilgisayarlar artık eskisi kadar yavaş çalışmıyor hatta günümüzde. Bilgisayarlarda gözle görülür performans artışı olduki virüs programları bunu etkilemez oldu. Genel olarak biz windowsun standart güvenlik korumasını tercih ediyoruz. Diğer virüs programları gibi bilgisayarınızı gereksiz yazılımlar ile doldurmaz en önemlisi, reklam v.b gereksiz onlarca bildirimi göndermez.

Dikkatli Olmaya Özen Gösterin

Günümüzdeki hiçbir güvenlik yazılımı maalesef kusursuz değildir ve olmasıda bir hayli zor gibi görünüyor. En çok kullanılan popüler virüs programları dahi ne yazık ki %100 güven sağlayamamakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir