Web Sitesi Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Site Hızının Neden Önemli Olduğundan Kısaca Bahsedelim. Web sitenize giren kullancılarınıza daha yararlı bir deneyim sunarsınız. Web sitenize giren bir ziyaretçi kategoriler arası veya başka konuya giriş yaparken hızlı bir şekilde geçiş yapacağı için ziyaretçi hızlı geçişten memnun kalır.

Google sıralama işlemini yaparken web sitenizin hızını’da göz önünde bulundurmaktadır. hayal edin bir web sitesine giriyorsunuz ve 2dk boyunca konu ve resimin yüklenmesini bekliyorsunuz bu durum oldukça canınızı sıkar öyle değil mi ? o yüzden google web istesi hızımıza oldukça fazla önem vermeliyiz.

Siteniz yavaş olduğu takdirde web sitenize giren kullancılar anında siteden cıkış yapacağı için web siteninizin anında çıkış oranı yükselecektir bunun yükselmesi demek web sitenizin google sıralamasın’da düşmesi demek tabiki böyle bir durumla karşılaşmak kimse istemez.

1. Görsellerinizi JPG Formatında Olmasına Önem Gösterin

Görseller sanal alemin önemli rollerinden bir tanesidir tüm web sitelere hayat veriyorlar diyebiliriz malesef web site hızımızıda etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadırlar. Genellikle çoğu wordpress kulanıcısı sitesine resim yükleyeceği zaman boyutuna vesaire dikkat etmezler fakat bu çok yanlış bir uygulama sizler bu hatayı yapmayın sitenize yükleyeceğiniz jpg dosyasını önce optimize edin ardından web sitenize yükleyin bu işlem daha hızlı web sitesi sağlayacak ve daha fazla resim yüklemenize olanak sağlayacaktır.

Mesela bir fotoğraf makinesinden çekilmiş fotoğrafı web sitenize yükleyeceğiniz zaman görsel minimum 2MB alanınızı kaplayacaktır bu da fotoğraf başına oldukça fazla bu şekilde optimize edilmemiş resimleri asla web sitenize yüklemeyin uzun soluklu bir web siteniz oldugunu düşünürseniz 2MB 2MB derken bir bakmışsınız web siteniz meşhur deyimimiz gibi kaplumbağa’dan daha yavaş hale gelmiş.

2. HTTP İstemlerini Azaltmaya Çalışın

Sitenizin belgeleri sunucudan toplanan bilgi atığıyla oluşur. Resimler, gif dosyaları flash dosyaları veya bunun gibi bileşenler tarayıcınıza indirilir. Eğer sitenizde sunucu’dan gelen abartı HTTP istemi olursa, sayfanızın açılış hızı olan 1.5 saniyeden daha uzun hale geldiğini göreceksiniz. Bu durumla karşılaşan ziyaretçileriniz sayfanızdaki indirme istemini tamamlamadan sitenizi terk edebilir. Bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları uygulamanızı tavsiye ederiz.

Betiklerinizi tek bir betik altında bir araya getirmeniz siteniz için daha faydalı olacaktır.

CSS’inizi tek bir stil sayfası altında bir araya getirmeniz siteniz için daha faydalı olacaktır.

Konu içinde kullanılan görsellerinizi önbelleğe alınmış stil sayfasında bir araya getirerek HTTP istemlerini minimuma indirmeniz siteniz için daha sağlıklı olacaktır

3. Yeniden Yönlendirmelerden Uzak Durun

URL’nin yeniden yönlendirmesi belirli bir vakit alır. Tek bir URL’de birden fazla yönlendirme işlemleriniz varsa, sayfanızın yüklenme hızını oldukça düşürecektir.
Web sitenizin 301 yeniden yönlendirmeleri olup olmadığını anlayabilmeniz için Screaming Frog gibi (bedava) araçlar vardır kullanmanızı tavsiye ederiz.

Önemli Tavsiyeler:
Eski URL’lere kesinlikle link vermeyin
URL’nin akılda kalıcı olduğundan ve kullanıcılar tarafından unutulmayacak olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Yeniden Yönlendirmelerin Başlıca Nedenler

Çok fazla tarama hatası olan web siteleriyle çalışıyor olmanızdır.
Geniş çaplı web siteleriyle çalışıyor olmanızdır.
Aktif bir yeniden yönlendirmesi olan fakat eski bir siteyle çalışıyor iseniz bu durumda aynı etkiyi yaratır.
4. Boş HTTP Etiketlerini Kullanmamaya Çalışın
Onlarca kişi bunun farkında olmamakla kalmıyor ve bu durum sanıldığından çok daha fazla yaşanıyor.gereksiz HTTP istemlerinden kurtulmak için bunları kontrol etmeniz gerekiyor.

Boş HTTP istemi girdiğinizde tarayıcılarda genelde şu sorunlarla karşılaşırsınız.

Chrome ve Safari: Chrome ve Safari belirtilen bir yol olmadığından bu istemi sayfanın kendisinden yapma ihtiyacı duyarlar
Firefox: Bu tarayıcı artık bir sayfadaki boş HTTP etiket koduna bir istem yollamamaktadır. Bu olumlu bir yönlendirmedir fakat bu tarayıcı kullanıcısı eskisi kadar popüler değildir.
5. CSS’i Kaldırın
Sitenizin hız optimizasyonu konu hızı benzeri yavaşlamaların en önünde Mükerrer Betikleri yer almaktadır. Bir sayfada onlarca gereksiz yere tekrar eden kodlar sunucu üzerinden boş http istemi gönderebilir.

Bu gereksiz işe yaramayan http talepleri kullanıcılarınızı kötü etkileyeceğini unutmayın html sayfanızın standart yükleme hızın 1.5 saniye olmaktadır. bunun dışındaki her yükleme hızı hız optimizasyonu bakımından sorun taşımaktadır.

6. Final
Bu adımları tamamladığınızda websitenizin hız ile birlikte seo değeride artacaktır ve artık hem google’da üst sıralarda yer bulabilecek hemde daha hızlı bir web sitesine sahip olacaksınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir