Web Tasarımcıların Bilmesi Gereken Programlar ve Diller

İşletmelerin ve birçok projenin internet üzerinde yer alma gereksinimi ile birlikte web tasarım büyük bir önem arz etmeye başladı. Bu durum da yeni teknolojileri, yeni yazılımları ve beraberinde yeni programı ortaya çıkardı. Yazımızda sizlere web tasarım için bilmeniz gereken programlar ve diller hakkında bazı bilgiler vererek sizleri yönlendirmeye çalışacağız.

Web Tasarım Programları

Bir web sitesini oluşturmanın ilk aşaması kuşkusuz bir tasarım çizmektir. Web tasarımın temeli olarak nitelendirilen çizimler daha sonra işin uzmanları tarafından tarayıcıların anlayacağı kodlara dönüştürülür. Web tasarım çiziminde kullanılan iki önemli program ise Adobe Photoshop ile Adobe Dreamweaver’dır. Bu iki program hakkında bilgi kaynağımız Antalya Web Tasarım konusunda öncü olan Webdu ‘dur.

Adobe Photoshop

Adobe firması tarafından yıllar önce piyasaya sürülen ve görsel yapımında çok büyük bir kaynak olan Adobe Photoshop ile harika çizimler yapabilir ve bir web sitesi dizayn edebilirsiniz. Oluşturacağınız dizayn üzerinden istediğiniz düzenlemeler ve güncellemeler yapmanız da mümkün. Adobe Photoshop, sizlere basit şekilde imkanlar sunsa da güncel teknolojilerde ürünler çıkarmak için bu konuda çok fazla deneyim sahibi olmanız gerekir.

Adobe Dreamweaver

Adobe’nin bir diğer yazılımı olan Dreamweaver, çizim ile birlikte kodlamanın da dahil olduğu ve genelde çizimleri koda çevirenlerin kullandığı bir yazılımdır. Antalya Web Tasarım gibi işletmeler bu programı en profesyonel şekilde kullanan firmalardır. Dreamweaver ‘ı kullanmaktan ziyade efektif kullanmak her zaman projenize artı katacaktır.

Web Tasarım Dilleri

Günümüzde temel olarak alınan iki dil vardır. Bunlar HTML ve CSS’tir. Fakat oluşumu bakımından direkt olarak bir programlama dili olarak görmemiz gerekir. İşlevlerini aşağıda birkaç cümle ile açıklamaya çalıştık.

HTML

Hyper Text Markup Language kelimelerinin kısaltılmasından oluşan HTML ile bir web sitesinin tüm detaylarını kodlar ile belirtebilirsiniz. Çizimlerin, tarayıcı tarafından anlaşılır hale gelmesini sağlayan HTML, birçok programlama dilinin içinde kullanılmaktadır. PHP, Javascript, .Net buna örnek olarak gösterilebilir.

CSS

Cascading Style Sheets açılımına sahip olan CSS, işin görüntü kısmına odaklanır. CSS ile tasarımdaki hangi componentin hangi şekilde, nerede ve nasıl görüneceğine siz karar verirsiniz. HTML ve CSS bir bütün olarak ele alınmalıdır. Webdu gibi Antalya Web Tasarım firmaları bu konuda uzman işletmelerdir.

Eğer siz de Web Tasarım yaptırmak istiyorsanız https://www.webdu.com.tr/ adresinden web tasarım ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir