Windows 10 Açılışta Num Lock Açık Olsun

Windows yeni işletim sistemi olan Windows 10 duyurduktan sonra ona geçisi belirli bir süre ücretsiz yaparak bir çok kullanıcının sistemlerini yükseltmesini sağladı. Bu yeni işletim sistemi diğerlerine göre bir çok farklı özellik içerse de kullanıcıların canını sıkan basit ama küçük bir sorunu var. Herkes bilgisayarını açarken şifre giriyor ve bu şifreler harf ya da rakam içerebiliyor. Ancak Windows 10’da bilgisayar ilk açıldığında num lock kapalı oluyor ve bu kullanıcılar için biraz sorun olabilir. Kayıt defterinde yapacağımız bir değişiklik ile num lock tuşunun açılışta aktif olmasını sağlayabiliriz.

Num Lock Açılışta Nasıl Aktif Edilir

  1. Sol alt kısımda bulunan arama simgesine tıklayalım ve “regedit” yazalım. Arama sonuçlarında en üst sırada olan regedir yani kayıt defterini açalım.
  2. Ardından şu yolu izleyin. HKEY_CURRENT_USER -> Control Panel -> Keyboard. Daha sonra sağ taraftaki pencerede InitialKeyboardIndicatiors‘u bularak çift tıklayalım ve sıfır olan değeri iki yapalım.
  3. Ardından şu yolu izleyin. HKEY_USER -> .DEFAULT ->  Control Panel -> Keyboard. Daha sonra sağ taraftaki pencerede InitialKeyboardIndicatiors‘u bularak çift tıklayalım ve sıfır olan değeri iki yapalım.

Bilgisayarımızı yeniden başlattığımız zaman artık num lock açık bir şekilde gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir