Windows 10 Güncelleme Sorunları

Windows 10 ile daha önceki sistemlerinden farklı bir güncelleme politikası belirleyen Microsoft, Windows 10 için sürekli geliştirmelere devam ediliyor. Yılda 2 büyük güncellemenin yanında da sürekli hata düzeltme, performans yükseltme güncellemeleri yayınlanıyor. Bu güncellemelerin eski sistemlerle farkı tüm dünyaya aynı anda verilmesi. Böyle büyük çaplı güncellemeler beraberinde dezavantajları ile gelirler. Aynı anda milyonlarca indirme yapıldığı için sunucularında yavaşlamalar, kilitlenmeler, bağlantı kopmaları meydana gelebilir. Türkiye için internet bağlantısını değerlendirirsek, binlerce vatandaşımızın bu güncellemeleri indirmesi, sıkıntılı altyapıdan dolayı internette kopmalara sebep oluyor. Kopmalar soyaların yarım, hatalı veya hiç inmemesine sebep oluyor.

Güncelleme sırasında, dosyaların yüklenememesi, hatalı yüklenmesi veya hiç yüklenmemesi gibi durumlarda kaç kere baştan yapmayı denesek dahi güncelleme işlemini başarı ile tamamlayamıyoruz. Okurlarımız için tavsiye edebileceğimiz 2 yol vardır.

WİNDOWS 10 GÜNCELLEME SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

1.WİNDOWS UPDATE

Windows 10 kendi sistemi içerisinde bir çok sorun gidericisi bulundurur. Bunlardan bir tanesi de Windows Update. Windows Update’e ulaşmak için;

Ayarlar -> Güncelleştirme ve Güvenlik -> Sorun Gider yolunu takip edin,

Sorun giderici listesinden Windows Update sorun gidericisini seçip çalıştırın.

Sorun giderici uygulaması bir müddet sisteminiz hakkında bilgiler toplayıp, analizler yapacaktır. Daha sonra hatalı veya eksik bir güncelleme dosyası varsa bunları temizlemeyi tavsiye edecektir. Silme işleminden sonra güncelleme işlemini tekrar deneyelim.

 

2. DİSK TEMİZLEME

windows-10-update-repair-disc-clear

Disk Temizleme uygulamasını açmak için arama çubuğuna “Disk Temizleme” yazarak aratın. Sonuçlardan Disk Temizleme’ye sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine basın. Bu uygulamasının Windows Update dosyalarını taramasına izin verir. Uygulama açıldığında sisteminiz hangi sürücüde yüklü ise (genelde C sürücüsü) o sürücüyü seçip Tamam tuşuna basın ve uygulamanın dosyaları kontrol etmesini bekleyin. Kontrol bitince çıkan listeden Windows güncelleme ya da önceki Windows sistemleri ile ilgili kutucukları işaretleyip temizle deyin. Uygulama, seçimlerinize göre dosyaları sistemden kaldıracaktır. Kaldırma işlemi bittikten sonra uygulama kendini kapatacaktır. Bu işlemden sonra güncellemeyi tekrar deneyelim.

Windows 10 Güncelleme Sorunları” için 2 yorum

  1. Benim sistemde Windows 10 güncellemesi ile bazı sorunlar başladı. Mesela tarayıcıdan tam ekranda video izlerken başlat görev çubuğu kaybolmuyor. Bunu nasıl çözebilirim? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir