Windows 10 Pil Tüketimi

Dizüstü bilgisayarların en büyük problemlerinden birisi pil tüketimidir. Bilgisayarlarımızın şarjının uzun süre dayanmasını isteriz ancak kimiz zaman bu konuda pek başarılı olamayız. Uzun süreli kullanımlarda pil tasarrufunu aktif hale getirmek çözüm olabilecekken bazen pil tasarrufu aktifken bile bataryamızın çabuk boşaldığını görürüz. Bunun için bilgisayarımızın özelliklerini ve uygulamaların kullanımını optimize etmemiz gerekir.

Bilgisayarımızın Ayarlar kısmını açalım. Buna başlattan ulaşabiliriz. Karşımıza çıkan pencerede Pil Tasarrufu kısmına tıklayalım. Açılan bu pencere bize pilin mevcut durumu, pilin kullanımına ilişkin bilgileri içerir. Bu kısımda yüklemiş olduğunuz programlardan hangisinin pilinizi ne kadar kullandığını görebilirsiniz. Ayrıca burada bilgisayarınız şarjdayken ya da pil üzerinden çalışıyorken ekranın kaç saniye sonra kendini kapatacağını, bilgisayarın ne zaman uyku moduna geçeceğini ayarlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki hangi uygulamanın ne kadar enerji harcadığını gördükten sonra batarya üzerinden kullanımlarınızda kullanmadığınız ve yüksek enerji harcayan programları devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın ki bataryalar zamanla eskir ve ilk günkü gibi uzun süreli dayanamayabilir. Bu yüzden bazen değiştirilmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir