Windows 10’da Çift Monitör – Çift Ekran Kullanmak

Elinizde fazladan bir monitör varsa ve boş durmasını istemiyorsanız, ayrıca kendinize ek çalışma alanı oluşturmanın faydalı olacağını düşünüyorsanız bir bilgisayara birden fazla monitör bağlayarak onları tek bir mouse ve klavye ile kontrol etmek mümkündür. İşi bilgisayar üzerinde olan kişiler için bu durum bir hayli avantajlıdır. Peki bir mouse, birden fazla ekranda nasıl gezinebilir.

Bilgisayara İkinci Monitör Bağlamak

Bilgisayarınızın girişine göre monitörü bağlayınız. Ardından fn + f2 ( f2 tuşu bilgisayara göre değişmektedir, kendi bilgisayarınızdaki monitör seçenekleri tuşuna basınız. ) tuş kombinasyonunu yapınız. Bu ekranda karşımıza çıkan “yinele” seçeneği ekranların aynı anda aynı şeyi göstermesini sağlarkan “uzat” seçeneği ekranları birbirinden bağımsız olacak şekilde kullanmanıza olanak sağlar.

Yukarıdaki ayarlamaları yaptıktan sonra fare imlecinizi ilk monitörün en sağına getirdiğinizde imlecin diğer ekrana kaydığını ve orada hareket etmeye başladığını göreceksiniz. Böylece sonradan taktığınız monitörü de bilgisayarınız üzerinden kullanabildiğinizi göreceksiniz. Böylece daha geniş bir çalışma ekranı ile işlerinize konsantre olabilirsiniz.

Windows 10 Çift Ekran Kullanmak

Eğer standart kullandığınız ekranın yanında ekstradan bir monitör daha bulunuyorsa sizlere kesinlikle çift ekran kullanmanızı öneririz. Bunun sebebi hem yapacağınız işlerdeki performans artışı, hem zamandan tasarruf hem de aynı anda birden fazla iş yapabilme imkanı olacaktır. Örneğin ana ekranda bir makale okurken, ikincil ekranda belgesel açıp arada onu takip edebilirsiniz. Bu yüzden windows 10 çift ekran çok önemlidir.

İçindekiler

Windows 10’da Çift Monitör – Çift Ekran Kullanmak” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir