Windows 10’da Snap Assist Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarlarında Windows 10 işletim sistemini kullananların en çok şikayet etikleri konulardan biriside Snap Assist’tir. Peki, Windows 10’da Snap Assist nasıl devre dışı bırakılır?

Snap Assist Nedir?

Birden fazla pencere ile çalışanlar için düşünülmüş bir özellik olan tutturma dilediğiniz zaman size şu kolaylıkları sağlamaktadır.

1) Pencereyi sürükleyerek tam ekran yapma.

2) Tam ekran boyutunda olan pencereyi tutarak sürükleyip eski haline getirme.

3) Açılan pencereyi köşelerinden birinden sürükleyerek ekranın 1/4’ünü kaplamasını sağlamak. Bu sistem sayesinde 4 pencere yan yana kolaylıkla çalışabilirsiniz.

4) Açılan pencereyi monitörün sol ve sağına sürükleyerek pencerenin ekranın yarısında gösterilmesini sağlamaktadır. Böylece iki pencere yan yana kolaylıkla çalışabilmektedir.

Snap Assist Nasıl Kaldırılır?

Başlat düğmesine tıklayıp Ayarlar menüsünü açmak için çıkan çark simgesini tıklayın. Arama butonuna ayarlar yazarak giriş yapabilirsiniz. Sistem ayarlarına giriş yaparak açılan ekranda ‘ çok görevli / Multitasking’ seçeneğini tıklayın. Snap ekranında bulunan bütün özellikleri sol tarafa doğru kaydırın ve kapalı konumuna getirin. Bu işlemi yaparak şu ayarları kapatmış olacaksınız.

1) Pencereleri ekran kenarlarına veya köşelerine sürükleyerek otomatik olarak düzenlemeyi

2) Tutulan pencereyi kullanılabilecek alanı dolduracak şekilde otomatik olarak boyutlandırmayı

3) Bir pencereyi tutturduğum da yanına neyi tutturabileceğimi göstermeyi

4) Tutmuş olduğum pencereyi yeniden boyutlandırdığımda bitişiğinde bulunan tutturulmuş pencereleri aynı anda yeniden boyutlandırmayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir