Windows 7-8-10 GPT-MBR Hatası ve Çözümü

MBR (Master Boot Record), hard diskin ilk sektörüdür. Bilgisayardaki adresleme bilgileri bu alanda yer alır. Hangi bilginin nerede olduğu tablo halinde bu bölümde bulunur. Windows 7-8-10 GPT-MBR hatası ve çözümü ile çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

GPT (GUID Partition Table) UEFI standartlarına sahip bir sistemdir, güncel olarak diskin bölümlerini düzenlemektedir. MBR diskin bölümlerini belirli bir sınırlar ile belirlerken GPT sisteminde sınırsız bölüm oluşturulabilmektedir. Windows 7-8-10 Gpt-mbr hatası ve çözümü için birden fazla çözüm önerileri sunulmaktadır.

Windows 7-8-10 GPT-MBR hatası nedir?

Windows 7 işletim sistemleri yeni kurulacağı zaman, kurulacağı diskin yapısını MBR sistemine göre bölümlendirmektedir. MBR hatası verdiğinde, Windows bu diske yüklenemez. Seçilen diskte MBR bölüm tablosu hatası uyarısı ile karşılaşılır. Bu hata daha önce Windows 7 yüklenilen bir bilgisayara Windows 8 ve üstü versiyonlar yüklenmek istenildiğinde karşılaşılmaktadır. Aynı şekilde Windows 8 ve üstü kurulmuş bir bilgisayara Windows 7 yüklenmek istenildiğinde ise, Windows bu diske yüklenemez. Disk GPT bölüm sitilinde uyarı gelmektedir. EFI sistemine sahip işletim sistemleri sadece GPT bölüm tablosuna sahip disklere yüklenebilmektedir.

Windows 7-8-10 GPT-MBR hatası çözümü

Windows 7 yüklerken MBR bulunamadı, üst versiyonlar yüklenirken ise GPT bölüm tablosuna sahip değil uyarısı verildiği görülmektedir. En basit ve kısa olan çözüm yolu, format atmadan önce diskinizde bulunan tüm verilerinizi başka bir diske yedekleyin ve sistemi kurarken diskin tamamını biçimlendirerek yeniden bölümlendirin. İstediğiniz işletim sistemini sorunsuz olarak kurabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir