Windows 7 ve Windows 8’de Bilgisayar Yavaşlama Sorunu

Windows yüklü bilgisayarların en yaygın problemi bir zaman sonra bilgisayarın yavaşlamaya başlamasıdır. İşletim sistemi ve bilgisayarın yeniliğinden bağımsız olarak gerçekleşen bu olayda bilgisayar içerisinde ki verilerin dağınık halde depolanır hale gelmesi, hafızanın dolması, sistemin yüksek işlem gücü altında kalması ve uzun zaman sonra eskimesi gibi sebepler sayılabilir. Windows bilgisayar yavaşlama problemleri bazı yöntemler ile bir miktar çözülebilmektedir.

Windows 7 Yavaşlama Sorunu

Windowslar işletim sisteminde en yaygın problem hafızanın dolmasıdır. Hard disk üzerinde bilgisayarın rahat çalışabilmesi için en az %10 kadar bir boşluk olması gerekir. İkinci olarak ise önbellek denilen RAM ünitesinin dolması işlemleri yavaşlatmaktadır. Bunun için mutlaka en az 2 GB ram windows 7 için zorunludur.

Windows 8 Yavaşlama Sorunu Çözümleri

Hard disk üzerinde boş alan yaratmak veya daha büyük bir harddisk kullanmak, bunun yanında RAM kapasitesini arttırmak bilgisayarınızda ciddi oranda hız sağlar. Buna ek olarak kullanıma bağlı bozuk dosyalar bilgisayar harddiskin de oluşmaktadır. Bunları denetlemek için bilgisayarım üzerinden Windows’un yüklü olduğu diske sağ tıklayıp denetle seçeneğine basmanız gerekir. Aynı ekran üzerinden boşlukları doldurmak için disk birleştir seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bunlar hafızadaki hataları denetleyerek düzenleyecek boşlukları kapatarak bilgisayarı hızlandıracaktır. Bunlara ek olarak en yaygın yavaşlama problemlerinden biriside virüs girmesidir. Lisanslı ve profesyonel bir virüs programı ile bilgisayarınızı taratmanız yararlı olacaktır.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir