Windows 8 – Windows 10 Hosts Dosyası Güncelleme ve Sıfırlama

Microsoft firması tarafından sunulan Windows işletim sistemi her yeni sürümü ile kullanıcıların daha fazla kontrole erişmesini amaçlamakta. Bunlardan birisi de hosts dosyası . Genelde ağlar ve internet ile ilgili düzenlemeler yapabileceğiniz ve işinize yarayacak şekilde kullanabileceğiniz bu dosyanın birçok işlevi bulunuyor.

Hosts Dosyası Site Engelleme

İşimize yarayan kısımların başında site engelleme yer almaktadır. Windows 8 hosts dosyası üzerinde yapacağınız düzenleme ile bir siteye, belirleyeceğiniz ağ üzerinden girilmeyi engelleyebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun girmesini istemediğiniz bir web adresi bulunuyor. Bunun kontrolünü yapmak yerine direkt ağda engelleme yaparak işinizi pratikleştirebilir, içiniz rahat olabilir.

Hosts Dosyası Domain IP Yönlendirme

Bir diğer konu da ip ile domain yönlendirme. Var olan bir site adresinin ip adresinin yerine yeni bir ip tanımlayarak farklı bir sunucuya gönderebilirsiniz. Yazılım – donanım işi ile ilgilenenlerin kullandığı bu özellik, bunun yanı sıra bazı sitelere girilmesini engelleme amaçlı da kullanılmaktadır.

Hosts Dosyasına Nasıl Erişilir?

Windows 10 hosts dosyasına erişmek için sırasıyla bu klasörlere erişmeniz gerekir. C:\Windows\System32\drivers\etc dizinine eriştiğiniz zaman klasörün içinde hosts isimli bir dosya göreceksiniz. Onu açarak detaylara ulaşabilirsiniz.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Klasörü açtığınızda, ilgili dosyayı seçip sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Bunun dışında birlikte aç diyerek not defterini seçmeyi unutmayın.

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydet diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir