Windows F Klavyeden Q Klavyeye Nasıl Geçilir?

Bilgisayar donanımlarından bir tanesi olarak olmazsa olmaz etmenler arasında yer alan klavyeler Windows işletim sistemlerinde F klavye ve Q klavye olmak kaydı ile iki şekilde kullanılabilmektedir. Q klavye bilgisayarda yer alan ilk tuş olmasından dolayı bu adı alırken F klavyede de aynı durum geçerlidir. Windows işletim sistemlerinde F klavyeden Q klavyeye geçmek için bir kaç adımı izlemek gerekir.

F Klavyeden Q Klavyeye Geçme

F klavye bir bilgisayar kullanımı yapılıyor ise ve işletim sistemi Windows ise Ctrl+Shift kısayolu kullanılarak klavyeler arası değişim işlemi yapılabilmektedir. Bununla beraber diğer bir yöntem olarak Başlat menüsü üzerinden Ayarlar sekmesine gidilir. Burada yer alan “Zaman ve Dil” sekmesi üzerinden ilgili seçenekte “Bölge ve Dil” tıklanır. Türkçe dil seçeneği seçildiği takdirde klavye de direk olarak Q klavyeye dönüşecektir.

Klavye Kısayolları

Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerinde yer alan görev çubuğunun sağ kısmında klavye dili kısaltma şeklinde verilmektedir. Q klavye kullanımında TR kısaltması ile beraber, F klavye kullanımında ise EN kısaltması ile beraber klavyenin hangisi olduğu anlaşılabilmektedir. Aynı zamanda klavyeler arası geçiş işlemi görev çubuğu üzerinden de yapılabilmekle beraber Windows 7 ve 8 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda bu değişim Denetim Masası üzerinden de gerekli adımların takibi ile hayata geçirilebilir.

İçindekiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir