Windows Hosting ile Linux Hosting Farkları Nelerdir?

Windows hosting ile Linux hosting  paketleri arasında panel açısından ve işletim sistemi açısından farklılıklar görülebilmektedir. Her iki hosting çeşiti hakkında karşılaştırma yapabilmek için öncelikle bu hostinglerin özelliklerini, çalışma standartlarını tanıyalım.

Windows Hosting Nedir?

ASP.NET uygulamalar için kullanıma sunulan Windows işletim sistemi üstünde Plesk panele sahip hosting paketleridir. Genel olarak ASP tabanlı uygulamaların kullanıldığı bu hosting paketlerinde, HTML ve PHP dilleri ile yazılmış uygulamaları da çalıştırabilmektedir. Ancak PHP tabanlı uygulamalar %100 uyumlu çalışması için genellikle Linux hostingler tercih edilmektedir.

Windows hostingler iki yazılım dilinide çalıştırsa bile PHP tarafında işlem hızı Linuxda daha yüksektir.Veritabanı olarak hem MSSQL hemde MYSQL veritabanlarını Windows hostinglerde çalıştırabilirsiniz.

Linux Hosting Nedir?

PHP ve HTML uygulamaları kolayca ve hızlı bir şekilde çalıştıran, Linux işletim sistemi üzerinde cPanel’e sahip hosting paketleridir. Bu paketlerde ASP tabanlı yazılımlar çalışmamaktadır. Sadece PHP ve HTML tabanlı yazılımları çalıştırabilmektedir. PHP 7.3 desteği ile PHP yapılarda daha performanslı çalışan bu hostingler, genellikle webmasterlar tarafından en fazla kullanılan paketlerdir.

Linux hostinglerde MSSQL veritabanı çalıştırmanız mümkün olmayacaktır. Sadece MYSQL veritabanı çalıştırabilen bu hosting paketleri, PHP taraflı uygulamaları çalıştırdığı için genellikle MYSQL kullanılmaktadır.

Windows Hosting – Linux Hosting Ortak ve Farklı Yönleri

Öncelikle bu 2 paketin arasındaki farkları anlatmamız ve daha sonrasında hangisini seçmeniz gerektiğini kısaca anlatmak isteriz. Windows hosting ile Linux hosting arasındaki farklar nelerdir?

# Her iki hosting paketinde PHP desteği bulunmaktadır. Ancak PHP uygulamalar için önerilen Linux hosting’dir.

# Her iki hosting paketinde MYSQL veri tabanı kullanılabilmektedir.

# Her iki hosting paketinde E-posta oluşturabilir ve kullanım sağlayabilirsiniz.

# Her iki hosting paketinde HTML ve Flash gibi uygulamalar çalışabilmektedir.

# Her iki hosting paketinde DNS düzenlemesi yapılabilmektedir.

# Her iki hosting paketinin de SSL desteği bulunmaktadır.

Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Hosting seçimlerinde genel olarak yeni başlayan kullanıcılar yanlış seçimler yapabiliyorlar. Bu seçimler genellikle kullanacağı uygulamanın kullanacağı hosting paketinde çok sağlıklı çalışmayacağını bilmemesi gibi durumlarda kötü sonuçlar çıkarabiliyor.

Tercih ettiğiniz hosting firması her zaman size uygulamanız için şunu kullanmalısınız gibi önerilerde bulunmayabilir. Bu tür durumlarda genellikle internet üzerinden araştırmalar yaparak bir şeyler yapılmaya çalışılır. Bundan dolayı hosting firmasını da seçimi bu noktada çok önemli bir rol oynamaktadır. Gerektiği yerde sizleri yönlendirmeli ve sorunlarınıza anlık çözümler yaratmalıdır.

Hosting seçimi öncesinde yapacağınız projeye göre seçme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız uygulama eğer PHP tabanlı olacak ise Linux Hosting paketlerini tercih etmelisiniz.

Burada belirtmem gerekir ki Windows hosting paketlerinin içerisinde hem PHP hemde ASP tabanlı çalışma yapılabildiği için bunu alsam daha karlıyım gibi durumlara girmemenizi öneririm. Çünkü web sitenizin hızlı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız eğer doğru yapının doğru hostingde olmasına özen gösterin.

Eğer ASP tabanlı bir uygulama kullanacaksanız eğer kesinlikle Windows hosting paketlerini tercih etmelisiniz. Ek olarak Linux hosting paketlerinde ASP desteği bulunmadığı için kullanım sağlamanız mümkün olmayabilir.

Bu tür durumlarda hosting paketlerinizi doğru seçmeniz web siteniz için performans ve hız kaynağı olacaktır. Tabi hosting paketlerinin bulunduğu sunucularında kalitesi kesinlikle önemli olmalıdır. Bu ayarların hepsini detaylı bir şekilde firmadan öğrenerek doğru, kurumsal firmalardan tercih yapmanızı öneririz.

ASP Tabanlı Projeler İçin Windows Hostingi Tercih Ediniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir