Windows Varsayılan Yazıcı Belirleme – Varsayılan Yazıcı Değiştirme

Yazıcı kullanma ihtiyacı son yıllarda ciddi bir düşüş yaşasa da hala ihtiyaç konumunda olabiliyor. Yazıcı kullananların da ilk başta en çok rahatsızlık çektiği konu sürekli hangi yazıcıdan çıktı alınacağını seçmek zorunda olması. Fakat bu durumun da çözümü mevcut. Bu yazımızda Windows Varsayılan Yazıcı Belirleme konusuna ve Windows Varsayılan Yazıcı Değiştirme Konusuna değineceğiz.

Varsayılan Yazıcı Nedir?

İlk olarak bu konunun ne anlam ifade ettiğini kavramamız gerek. Microsoft’un piyasaya sürdüğü program ve işletim sisteminde genellikle “varsayılan” terimini duyarız. Bu aslında Microsoft tarafından geliştirilen ve hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik bir eylemdir. Örneğimizi yazıcı üzerinden verelim. A,B ve C olarak üç yazıcı kullanıyorsunuz fakat bunlardan A olanını kullanma oranınız daha fazla mesela %80. Her yazdırma işleminde A, B veya C’den birini seçmek yerine A’yı varsayılan olarak belirlediğinizde sadece %20 oranda işlem yapacaksınız. Bu da büyük bir kolaylık sağlayacaktır. İşte Varsayılan Yazıcı nedir? sorusunun cevabı aynen bu şekildedir.

Windows Varsayılan Yazıcı Belirleme ve Değiştirme

Microsoft tarafından piyasaya sürülen bu işletim sistemi neredeyse her sürümünde size bu imkanı sunuyor. Örneğin ben, sürekli Word dosyasını PDF dosyasına çevirmek isteyen birisiyim. Yazıcı fonksiyonunda bir pdf conventerı kullanıyorum ve varsayılan yazıcı olarak bunu belirledim. Yazdırma eyleminde bulunduğumda direkt olarak PDF dosyası karşıma geliyor.

Tabi bu durumu yazıcı bakımından düşündüğümüzde eğer varsayılan belirlemezseniz her bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra kullanacağınız yazıcıyı işlemden önce belirlemeniz gerekir. Aşağıda yer alan videoyu izleyerek işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Varsayılan Yazıcı Belirleme ve Varsayılan Yazıcı Değiştirme işlemi için aşağıda yer alan 1.45 dakikalık videoyu izlemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir