Windows’ta Gizli Yönetici Hesabı Nasıl Açılır?

Windows, ilk kurulum gerçekleştiğinde kullanıcı hesabının yanı sıra “Misafir” ve “Gizli Yönetici” adlarıyla iki hesap daha oluşturur. Misafir kullanıcı, bilgisayarda herhangi bir hesabı olmayanların bilgisayarı kullanabilmesine olanak sağlar. Gizli yönetici hesabı ise, bilgisayar üzerinde önemli değişikliklerin yapılabilmesine izin verir. Gizli yönetici hesabı normal yönetici hesaplarında daha yetkili olduğundan ve kullanılan uygulamalar kullanıcı hesabının kontrolüne takılmayacağından bilgisayar kullanımı sırasında gizli yönetici hesabıyla işlem yapılması önerilmez. Son Windows sürümlerinde de varsayılan kullanıcı hesapları arasında yer almaz.

Windows’ta Neden Gizli Yönetici Hesabı Var?

İşlem yapılan bilgisayarda, sistem arızaları, zararlı yazılımlar veya kullanıcı hataları yüzünden oluşabilecek sorunlarda yönetici hesaplarıyla erişim mümkün olmayabilir. Bu durumlarda gizli yönetici hesabıyla bilgisayara giriş sağlanır ve tüm sistemi etkileyen değişiklikler rahatlıkla yapılabilir. Gizli yönetici hesabı tüm kullanıcı hesaplarının yetkilerine sahip olduğundan sistem üzerindeki hassas ayarlara ulaşmak son derece kolaydır.

Gizli Yönetici Hesabının Aktifleştirilmesi

Windows arama penceresine “Cmd” yazalım ve komut istemini yönetici olarak çalıştıralım. Açılan komut satırına net user administrator /active:yes yazıldığında “Komut başarıyla tamamlandı” mesajı geliyorsa, oturum “administrator” yani yönetici yetkileriyle açılır.

Windows’a Giriş Yapılamayan Durumlarda Gizli Yönetici Hesabına Ulaşmak

Zarar görmüş sistemlerde herhangi bir sebeple giriş yapılamayan bilgisayarlarda da gizli yönetici yetkileriyle açılış yapmak mümkündür. Bunun için bilgisayarı Windows kurulum ekranıyla açmanız gerekir. Kurulum ekranındayken Shift+F10 tuşlarına basarak yönetici komut ekranına ulaşabilirsiniz. Komut satırına regedit yazarak kayıt yöneticisini açın. HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına tıklayarak dosya menüsünden Yığını Yükle seçeneğini seçin. Windows’un kurulu olduğu dizinden SAM dosyasını yükleyin.

Örneğin; eğer Windows C: diskine kuruluysa C:\Windows\System32\config yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Açılan pencerede isim vermeniz gerekmektedir. Örnek olarak “Benimki” ismini verdiğimizi düşünelim. HKEY_LOCAL_MACHINE\Benimki\SAM\Domains\Accounts\Users\000001F4 registry yolunu izleyerek buradaki F anahtarını açın. Açılan penceredeki değerlerden 2. kolon ve 8. satırdaki 11 rakamını 10 olarak değiştirip tamam tuşuna basın ve kaydedin. Tüm işlemleri doğru olarak yaptıysanız Kayıt Defteri Düzenleyicisini ve komut ekranlarını kapatıp Windows işletim sistemini normal olarak başlatabilirsiniz. Bilgisayarınız Gizli Yönetici hesabıyla açılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir