YKS Ne Zaman Olacak ?

2 milyondan fazla öğrencinin ve on binlerce öğretmenin merak ettiği Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı tarihleri ve sınav sisteminin nasıl olacağına dair bilgiler sonunda açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2018 yılı Haziran ayında sınavın yapılacağı yönünde. Ramazan Ayı ile çakışma olduğundan dolayı sınavın Ramazan Bayramı’nda sonra olacağı şu an için büyük ölçüde kesinleşti. 1 – 21 Mart arasında başvurular yapılacak ve 31 Temmuz’da sınav sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

Tek bir günde iki oturumdan oluşacak sınavda ilk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusu adaylara verilecek. Öğleden önce yapılacak olan bu oturumda 150 puan barajı bulunmaktadır. Bu sınavda 180 puan ve üzeri alan öğrenciler için lisans programlarına kayıt hakkı gelecek. Öğleden sonraki oturumda ise 40 Matematik, 40 Türkçe, 40 Fen ve 40 Sosyal sorusu adaylara dağıtılacak.

Puanlama Sistemi Nasıl Olacak ?

Tabi ki hem öğrencilerin hem de öğretmenleri merak ettiği konu puanlama sisteminin nasıl olacağına dair. Bunun için birçok yere başvurabilirsiniz. Hiç şüphesiz internette yapacağınız aramalarda buna ilişkin birçok sonuç bulacaksınız. Peki ne kadar güveneceksiniz ? Aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacak bir uygulama yakın zamanda Play Store üzerinde kullanılmaya başlandı bile. TYT YKS puan hesaplama kelime grubuyla Play Store’da yapacağınız aramalarda bu uygulamaya ulaşabilir ya da https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cedamedya.ykspuanim bu link üzerinde uygulamaya ulaşabilir ve rahat bir şekilde puan hesaplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir